tweede toesmakker over de ringlaag om de schoven aan te trappen. Het wat lichtere werk van die tweede toesmakker werd nogal eens door het vrouwvolk verricht of door de koeienwachter. De tasser was altijd de oudste arbeider, die ook alles in de schuur regelde. Als de wagen gelost was werd het losse graan met een bezem van de bödmplanke afgeveegd, de voorladder neergelegd, de menreep opgebonden en opgehangen aan het achterschof. De zaak draaide continu: een wagen op het land om te laden, één in de schuur om te lossen en één die af en aan reed. Bij het zware werk werd soms gewisseld. Vooral het werk van de vorker op het land was zwaar. De schoven waren wat aan elkaar geklit en alles gebeurde op het heetst van de dag. De vorker wisselde dan soms van plaats met de knecht die het voer naar de schuur reed. Als de tasruimte in de schuur wat hoger werd, stak de afgever van de wagen de schoven naar boven. Die werden aangeprikt door de eerste toesmakker op de tas. Als de tas ongeveer drie meter hoog was werden balken uitgelegd. Dat waren boomstammen en gekliefde stammen, die boven de dorsvloer evenwijdig aan elkaar aan weerszijden op de diltbalken van de gebinten van de schuur werden gelegd. Op deze diltbalken werden een paar lagen schoven getast. Daarna ging iemand op het dilt staan, de stoepstaander. Hij pikte de schoven van de afgever op de wagen en stak ze naar boven, waar ze opgepikt werden door de eerste toesmakker. Als het te hoog werd, werd op het dilt hoog opgetast, en daarop stond de tweede toesmakker, die de schoven weer aan de eerste doorgaf. Zo werd de schuur tok de nok toe volgetast. Als het nodig was werd iedereen ingeschakeld: de boer (die anders niet werkte), vrouwen en meisjes van de arbeiders, de timmerman, de wagenmaker, de schilder, de smid. De ambachtslieden moesten hun dagen wat verdelen om al hun klanten een paar dagen te kunnen helpen. De mendagen werden goed benut, van twaalf uur 's middags tot acht uur 's avonds was men aan het oogsten. Om half vier werd een half uur gerust om te eten: de vorker at op het land zijn boterhammen op, de knechten kwamen in huis eten en de arbeiders aten in de schuur en hielden tevens toezicht op de paarden die voor de wagens stonden. Wanneer er veulenmerries bij waren, werden de veulens gezoogd. 's Avonds werd gezorgd dat alle wagens vol geladen waren met zulke grote voeren dat ze net in de schuur konden. In de morgen was het graan te nat van de dauw om te mennen, en konden eerst de geladen wagens gelost worden. Het graan dat niet in de schuur geborgen kon worden werd in grote hopen op het land gezet. Die hopen dekte men met riet dat uit de watergangen gesneden was of met roggestro. Het dekken van de hopen deden de huisslachters. Die hadden het druk met huisslachtingen bij boeren en arbeiders van oktober tot en met maart. Daarna gingen ze schuren met riet dekken en teren, of in de oogsttijd bij de boeren helpen. Per dag kon men twee tot twee en een halve hectare tarwe binnenhalen. Om acht uur 's avonds als er gestopt werd met werken, kreeg ieder een glas bier dat in een grote glazen kan werd afgetapt uit een vat dat in de kelder lag. Het ging niet altijd voorspoedig met de oogst: soms veel regen, zodat het graan in de stuiken begon te schieten en er dus niet gemend kon worden. Als er een gedeelte binnen was werd gezegd: 'Zie zo, de bakte voor goed brood is toch al binnen'. Als de boeren zeiden dat de hele oogst binnen was, bedoelden zij de 'witte' oogst. Koolzaad, karwei, vlas, erwten, gerst en haver waren al eerder geoogst. Was alles binnen, dan lag op de dorsvloer een bed van graankorrels met halmen en stro van tarwe, gerst, haver, paardebonen. Op een regendag werd alles met de vlegel gedorst en geschoond. Men had dan ideaal voer voor kippen en paarden, of gemalen, voor varkens. Het laatste voer kwam eind augustus van het land. Als dat toevallig 31 augustus was, dan was het bij de Dekkers drievoudig feest: de oogst was binnen, koningin Wilhelmina was jarig en boerin Dekker verjaarde op dezelfde dag. Er werden wafels gebakken! 17

Nehalennia | 2001 | | pagina 21