Gesch iedeii is van "de Zeeuwse landbouw wereld'. Het betrekt zo via een feit, dat in de Zeeuwse geschiedenis wellicht niet bijzonder belangrijk moet worden geacht (daarin in strikte zin ook geen leemte vult), Zeeland in de wereldgeschiedenis in de toen meest verstrekkende betekenis. In menig opzicht een voorbeeld van hoe een mooi historisch artikel geschreven hoort te worden. Peter Henderikx stelde zich in zijn inaugurele rede van 1992 tot doel een indruk te geven van de praktijk van zijn vak, de nederzettingsgeschiedenis. Het liep uit op een heel helder, evenwichtig overzicht van de bewoningsgeschiedenis van Walcheren over een zestal eeuwen. Wikkend en wegend, de vruchten van eigen onderzoek en van dat van anderen samenvoegend, resultaten vanuit diverse disciplines combinerend, lacunes in de kennis niet verhullend maar toch synthetiserend tot algemene uitspraken, slaagde hij er in een deel van de geschiedenis van Zeeland, waarover slechts fragmentarische kennis bestond, duidelijk neer te zetten en daarmee onze kennis te verrijken en onze inzichten te vernieuwen. De degelijkheid moge blijken uit het feit dat op vele bladzijden de noten, nog wel in een kleinere letter gezet, meer ruimte in beslag nemen dan de eigenlijke tekst. Voor de toegankelijkheid van de tekst moge dat een bezwaar zijn, zoals het handhaven van de vorm van de redevoering wellicht een nadeel kan worden genoemd, daar staat een didactisch getinte helderheid van de tekst tegenover, die juryleden aanspreekt. Pt;ter Priester circa 1600-1910 Alles overwegende heeft de jury, na rijp beraad en in moeilijkheden gebracht door de grote kwaliteit van de hier genoemde studies, tenslotte wel degelijk uit overtuiging een artikel en een boek gekozen om voor te dragen voor de Jacob Catsprijs. Beide vullen ontegenzeglijk een leemte, beide brengen onmiskenbaar een nieuwe visie, beide zijn onweerlegbaar gebaseerd op gedegen historische kennis, in de presentatie hebben beide zorgvuldig aandacht besteed aan de helderheid van de tekst. Goede gronden dus om de Jacob Catsprijzen 2000 toe te kennen aan Peter Priester voor zijn Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw circa 1600-1910 en aan Peter Henderikx voor zijn 'Walcheren van de 6e tot de 12e eeuw'. Tekst uitgesproken tijdens de 14de Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie op 3 november 2000 te Middelburg ter gelegenheid van de uitreiking van de Jacob Catsprijs, als voorzitter van de jury. 29

Nehalennia | 2001 | | pagina 33