OVER BOEKEN J.P.B. Zuurdeeg, Het hof te Sint-Maartensdijk; het slot van Oranjes en hun voorzaten. Uitgave Gemeente Tholen, t.g.v. de onthulling van het kunstwerk 'Het Luchtkasteel' door drs. H.J.W. van Gelder-Wiggers, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zeeland en W. Nuis, burgemeester van Tholen op 11 november 2000. Niet in de handel. Hans Zuurdeeg, mederedacteur van ons blad, heeft ter gelegenheid van de boven gememoreerde onthulling van een luchtkasteel een onderhoudend boekje geschreven over één van de belangrijkste kastelen en hun bewoners van ons gewest. Op het gevaar af dat er kritische geluiden opgaan bij besprekingen van geschriften van mederedacteuren, kan ik niks kwaads verzinnen over het voor mij liggende boekwerkje. In een zeer heldere stijl beschrijft Hans het ontstaan van St.- Maartensdijk en de polders rondom, met daarin de al dan niet verdwenen vliedbergen. Westkerke, het praktisch verdwenen dorp ten zuiden van St.- Maartensdijk, maar met een zeer indrukwekkende vliedberg waarin we zelfs vijf bewoningsniveaus aan troffen komt erin voor, maar ook de afbeeldingen van de bergen op het tapijt van Bayeux dat reeds in 1066 naar aanleiding van de slag bij Hastings werd vervaardigd. Over de vermoedelijke stichters van het kasteel wordt geschreven, hun daden en wandaden worden belicht. Uiteraard komt één van de belangrijkste bewoners van het kasteel voor het voetlicht: Frank van Borssele, die nadat hij Jacoba van Beieren danig in de wielen had gereden, tenslotte met Plattegrond van het Kasteel te St.-Maartensdijk, ca. 1620. 37

Nehalennia | 2001 | | pagina 41