haar in het geheim huwde. Vooral dit geheime huwelijk, dat vermoedelijk in de kerk van St.Maartensdijk is voltrokken, heeft veel stof doen opwaaien. Over de verschillende gebouwen van het kasteel ten tijde van hun huwelijk en de rijke hofhouding die zij voerden worden we uitgebreid ingelicht. Nadat zowel Frank van Borssele als Jacoba van Beieren zijn overleden zijn het niet de kinderen van Frank die als erfgenaam optreden, maar zijn zuster Alienora. Zij is het die St.-Maartensdijk stadsrechten schenkt. Door haar huwelijk met Johan van Buren komt uiteindelijk St.- Maartensdijk en het kasteel in handen van de Oranjes. Hoewel oorlogen en natuurlijke rampspoeden niet aan het kasteel voorbijgingen, waren het toch de Geuzen en de Spanjaarden die in de 16de eeuw grote vernielingen teweegbrachten. In het begin van de 17de eeuw worden onder de rentmeester Johan Liens door de Oranjes diverse herstellingen uitgevoerd en is het kasteel aangepast aan de toenmalige smaak. Vooral de bekende Frederik Hendrik heeft veel voor het slot betekend. Uit bewaard gebleven rekeningen blijken door diverse ambachtslieden werken op het slot te zijn uitgevoerd. Ook in de 18de eeuw blijft het slot zijn belangrijke plaats behouden, rentmeesters bewonen en beheren het in die periode. Rondom worden bossen aangeplant en een boomgaard aangelegd. Het zijn de Franse overheersers die op het eind van de 18de eeuw de eigendommen van de Oranjes confisqueren. Toch blijft hun rentmeester het slot beheren, om het pas in 1813 zelf te kopen. Er blijkt echter geen terugkeer naar oude tijden aan te breken. Het slot wordt in 1818 voor afbraak verkocht; alleen het tuinmanshuis heeft, hoewel het moest worden afgebroken, zijn bestaan gerekt tot 1966 toen het werd afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe woning. De voorgenomen bouw hiervan was voor de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROBaanleiding het terrein te onderzoeken. Onder leiding van professor J.G.N. Renaud zijn van 1965-1968 de restanten van het kasteel opgegraven en in kaart gebracht. Impressie van het 'Luchtkasteel ontworpen door Michel Kuipers uit Eindhoven. Het streven van het gemeentebestuur van Tholen om in alle kernen een passend kunstwerk te plaatsen was aanleiding om in St.-Maartensdijk - waar immers reeds lang het kasteel verdwenen is - een nieuw (lucht) kasteel te bouwen. B. Oele 38

Nehalennia | 2001 | | pagina 42