urnrsrwvvvvv dit project verscheen van de hand van mw E. de Jonge-Everaert, conservatrice van museum 'De Meestoof te St.-Annaland, een boekwerk over Zeeuwse merklappen onder de titel Door mijn gedaen, een spreuk die dikwijls op oude merklappen voorkomt. Het idee sloeg aan en spoedig was een leger borduursters en borduurders in de weer om het beroemde 'Tapis de Bayuex' in lengte verre te overtreffen. Het is aan het doorzettingsvermogen van mw M. Elmont-Vreeman en mw E. de Jonge-Everaerts te danken dat thans in het Zeeuws Museum een borduurlap met een lengte van 125 m is te bewonderen en dat er verder een boekwerk voor ons ligt waarin alle motieven van deze borduurlap en de ervaringen van de uitvoerenden op schrift zijn verwerkt. 234 persoonlijke borduursels en 17 borduursels met de wapens van de Zeeuwse Gemeenten en de namen van alle steden, dorpen en gehuchten zijn aangebracht. Verder is een kaart van Zeeland met een verantwoordingstekst en tot slot de tekst 'Door ons gedaen' toegevoegd. Vooral om het bloemenrandje onder en boven de voorstellingen één ononderbroken geheel te doen zijn bleek een zeer tijdrovend werkje. Het is onmogelijk om in woorden het geheel van motieven en kleuren die de borduursters en borduurders hebben gewrocht enigszins te vangen. Het geheel zoals het is opgehangen in het Zeeuws Museum maakt een zodanige overweldigende indruk dat er meerdere bezoeken nodig zijn om er op een bevredigende wijze van te kunnen genieten. Een zeer goede hulp hierbij is het boek waarin alle motieven en teksten in kleur zijn gereproduceerd. Bij elke merklap is een telpatroon van het belangrijkste onderwerp gevoegd en heeft de maakster of maker zijn persoonlijke motieven toegelicht. Natuurlijk - hoe kan het anders - is het mogelijk om te wijzen op fouten die het boek ontsieren, maar in ons bezit is een merklap met de tekst: Mensen die hard werken maken fouten. Mensen, die weinig werken, maken weinig fouten. Ik ken mensen, die geen fouten maken. Op de merklappen is zo'n veelheid aan motieven en tekstgedeelten dat het ondoenlijk is er iets uit te citeren. 'Zeeland het land waar het leven goed is' lijkt ons een juiste spreuk om allen, die op welke manier ook aan het tot stand komen van dit indrukwekkende kunstwerk hebben meegewerkt, hulde te bewijzen. Koos en Bas Oele-Leijs Door ons gedaen. 41

Nehalennia | 2001 | | pagina 45