Lezing/workshop 'Drukken als Moulert' Op vrijdag 6 april 2001 wordt van 13.30-16.30 uur een lezing/workshop gehouden onder de titel 'Drukken als Moulert'. De activiteit wordt georganiseerd door de Werkgroep Historie en Archeologie in samenwerking met het Zeeuws Archief. Het eerste gedeelte wordt verzorgd door drs. Thijs Weststrate uit Oldenzaal. De heer Weststrate is verantwoordelijk voor de inhoudelijke kant van de tentoonstelling in het Zeeuws Archief, getiteld 'Eerst ghedruckt 250 Placcaten: De Middelburgse drukkersfaniilie Moulert 1597-1646'. Van zijn hand verscheen in 2000 de doctoraalscriptie 'By Symon Moulert, Drucker Ordinaris der Heeren Staten van Zeelandt'. Thans bereidt de heer Weststrate zijn dissertatie voor over het ambt van statendrukker tussen 1580 en 1800. In het kader van de 'ronde-tafelgesprekken' van de Werkgroep Historie en Archeologie zal Thijs Weststrate een korte inleiding houden over het drukkers-, uitgevers- en boekverkopersbedrijf van de familie Moulert. Vervolgens zal over dit onderweip in het bijzonder en over het 17de - en 18de eeuwse boekdrukkers- en uitgeversbedrijf in het algemeen een ronde-tafel-gesprek plaatsvinden tussen de spreker en dr. Piet Verkruijsse, werkzaam aan de Universiteit van Amsterdam, drs. Ronald Rijkse, conservator oud bezit en bijzondere collecties van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en drs. Albert Meijer, hoofd afdeling Archieven en Collecties van het Zeeuws Archief te Middelburg. Het tweede gedeelte van de middag wordt verzorgd door De Ammoniet-drukker Gerard Post van der Molen uit Leiden. De Ammoniet is een bekende 'margedrukker' die zich verdiept in oude grafische technieken en vooral veel uitgeeft over boek- en drukgeschiedenis. Na een korte inleiding over drukken in Moulerts' tijd zal de heer Post van der Molen een demonstratie lettergieten verzorgen. Vervolgens kunnen de deelnemers aan de lezing/workshop zelf meewerken aan de totstandkoming van een 'restauratie-plakkaat'. In het kader van de tentoonstelling 'Eerst ghedruckt 250 Placcaten' wordt namelijk in het Zeeuws Archief door de medewerkers van de restauratieafdeling een restauratieproject uitgevoerd. Het betreft de restauratie van een zwaar beschadigde Cochenille-registerband uit het archief van de Staten van Zeeland. De registerband is omstreeks 1600 vervaardigd van aluingelooid leer dat geverfd is met de rode kleurstof van cochenille, dat werd gemaakt van een bepaalde schildluissoort uit Mexico. Deze kostbare band is in zeer slechte staat en kan niet meer worden geraadpleegd. De restauratie van de band kost veel geld. Om de restauratie mede mogelijk te maken - ook boekhandel de Drukkery in Middelburg steunt het project heeft De Ammoniet in de geest van de plakkaten die de familie Moulert maakte, een met de hand gezet en gedrukt plakkaat over de restauratie van deze bijzondere Cochenille-registerband vervaardigd. De opbrengst van de verkoop van het door De Ammoniet gedrukte plakkaat komt ten goede aan de restauratie van deze bijzondere boekband. Mensen die het 'restauratie-plakkaat' kopen hebben niet alleen een prachtig stukje drukwerk in hun bezit, maar dragen mede bij aan de restauratie van de Cochenilleregisterband. Het 'restauratie plakkaat' is in een oplage van 250 gedrukt. Daarvan zijn er speciaal voor de lezing/workshop 45 bijzondere exemplaren vervaardigd die door deelnemers zelf mogen worden voltooid door de laatste drukgang van het plakkaat uit te voeren op de Albion kniehevelpers die bij de tentoonstelling staat opgesteld. Hun 'restauratie-plakkaat' wordt speciaal met de datum van die dag gedrukt en is voorzien van de handtekening van de directeur van het Zeeuws Archief. Een collectors-item dus Aanmelding voor de lezing/workshop kan uitsluitend schriftelijk via e-mail aan info@zeeuwsarchief.nl of per briefkaart aan het Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, met naam, adres en telefoonnummer en de vermelding Aanmelding lezing/workshop 'Drukken als Moulert' 6 april 2001. De deelnamekosten bedragen 35,(waarvan ƒ10,is bestemd voor het plakkaat) en kunnen op de dag zelf in het Zeeuws Archief worden voldaan. Het maximum aantal deelnemers is 45, dus wees snel! 43

Nehalennia | 2001 | | pagina 47