voor de veeltaligheid, hoe kunnen we dan internationaal het toneel opkomen voor de pluriformiteit?' vroeg de Franse premier Jospin vorig jaar. Het is een ontwikkeling. Overal heerst een nieuwe liefde voor de streektalen. Taalkundigen reppen van een 'dialectrenaissance'. En het gaat snel. Mede door de opkomst van de regionale en lokale radio en televisie. Het dialect is decennia lang in de versukkeling geweest als taal van de paria's, maar nu alles in beweging is, is het in het Zeeuwse zelfs een trend aan het worden om in sherryachtige gezelschappen het woord 'neukedeunen' te laten vallen en er dan aan toe te voegen dat dit Zeeuws is voor rare dingen of zonderlinge kuren. En ha, ha, wat vindt het gezelschap dat leuk. Chique dames met opgetrokken neusjes papegaaien het woord verder. En iedereen durft schuin te praten want neuken betekent toch gewoon stompen of vallen in het Zeeuws? Een dergelijke sherryparty in de Middelburgse grachtengordel lijkt bizar veel op de jaarlijkse Dialectdag in Kapelle. Na de dagopening van de edelachtbare voorzitter in hoog Nederlands (dat ging tenminste tien jaar gelee nog zo), klimt iemand op het podium, zegt wat in het dialect (in de trant van het kacheltje en de diek, maar de bolus en de tiet van mien doen het ook goed, als het maar oubollig of folkloristisch is) en de zaal lacht zich vrolijk te barsten om dat rare taaltje. Zeeuwen, zo lijkt het, zijn nog steeds niet gewend aan het feit dat hun eigen taal een serieuze taal is en geen cabaretnummer. Dat blijkt keer op keer weer. Geen wonder dat serieuze dialectliefhebbers de Dialectdag in Kapelle al jarenlang mijden als de pest. Een volle zaal dialectliefhebbers op de Dialectdag in 'de Vroone', links dr. Berns van het P.J. Meertensinstituut te Amsterdam. Ringrijden en bolussen En wat is Zeeuws? Een geleerde vriend van me moest eens voor een ernstige historische publicatie uitzoeken waar precies het ringrijden vandaan kwam en hij vond de bron wel in de diepte van eeuwen her, maar ver buiten Nederland zelfs. En de Zeeuwse bolus? Daar is geen kruimeltje Zeeuws aan. Het woord bolus betekent vette klei of gebak en de bolus als gebak is van oorsprong joods. Vraag het maar eens aan de voorzitter van de joodse gemeenschap in Middelburg. Het jiddische woord is bole - het meervoud is boles, in Spanje 3

Nehalennia | 2001 | | pagina 7