Cisterciƫnzerabdij van St. Bernard die daar in 1250 was gesticht. Reeds in 1266 werden de 80 gemeten lands die bij het landbouwbedrijf hoorden verkocht aan de Victorinnen van het Klooster Jerusalem te Biezelinge. Hoewel de directe exploitatie niet door de nonnen werd uitgevoerd bleef de grangia wel bestaan en werd de z.g. 'cloesterstede' verpacht. De nonnen van Biezelinge schijnen reeds langer contacten met Schore te hebben gehad, want reeds in 1251 wordt gewaagd van het patronaatsrecht over de parochie van Schore dat zij bezaten. Dit recht was hun geschonken door een thans onbekend persoon. In het boekje van de hand van ds. Van Binsbergen geschreven bij het 225-jarig bestaan van de Hervormde Gemeente Schore en Vlake in 1845, en getiteld Korte Geschiedenis der Kerken en Gemeente van Schore en Vlake, vinden we over de stichting van de kerk van Schore het volgende: HMLSirae, KAPEUi Het klooster Jeruzalem en omgeving. De waarschijnlijke ouderdom, ten minste wat Schore aangaat, zullen wij op omstreeks zes eeuwen moeten stellenwant waarschijnlijk is aldaar de kerk, of, zoo als men haar vroeger heette, de kapel, ter zelfder plaats, waar wij die thans nog vinden, gesticht geworden door nonnen, die in het naburig Biezelinge hun klooster hadden omstreeks het jaar 1250, want wij lezen in oude berigten, dat zij in 1251 reeds het patronaatregt, dat is, het regt hadden, om kerkedienaren of geestelijke personen te beroepen. Het schijnt, dat zij in deze kapel hunne godsdienst hebben uitgeoefend. De kerk van Schore, zoo als wij ergens vinden aangeteekend, werd, volgens de schriften van het klooster van Jeruzalem, te Bieselinge, voor dezen vergeven door dit klooster. Wij lezen in dat berigt verder in de parochie kerk van Schore: aan S. Niklaas outer was Schore, kerkgebouw naar een ets uit de 18de eeuw. 18

Nehalennia | 2002 | | pagina 20