actief al is het lichaam krankemietelig om met Van Schagen te spreken en moet het otteren aan het woordenboek niet negatief worden opgevat, integendeel.' Toen ik werd gevraagd om voor het 75-jarige feest van de Vereeniging wat te schrijven, kreeg ik twee dikke dossiers met knipsels en foto's van en over Lien van den Broecke in handen. Als ex- hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum deed het mij deugd dat er zoveel materiaal aanwezig was in de Zeeuwse Bibliotheek. Tussen veel los materiaal vond ik een bundel met een uitvoerig opschrift: 'Beknopte inhoud van het Interview met Mevrouw E.J. van den Broecke-De Man afgenomen te Vlissingen door de heer M.P. de Bruin in de periode maart 1974-november 1975, Middelburg, april 2001. Jelly van Dijk-de Jong.' De geluidsbanden werden op CD overgezet door Wim Helm, audiovisueel medewerker Zeeuwse Bibliotheek. Verdere medewerking verleende mevrouw Van Dijk. Mevrouw van den Broecke werd geboren op 4 juli 1898 te Yerseke, maar groeide op in een vrijzinnig democratisch milieu te Stadskanaal. Bijna heel haar leven is ze geteisterd geweest door een heupafwijking. Om deze te herstellen lag ze op haar buik in het gips op een plank. Haar moeder gaf haar alles wat zij nodig had aan onderwijs en ze deed op jeugdige leeftijd staatsexamen. Daarna studeerde zij te Amsterdam wis-en natuurkunde en maakte kennis met het socialistische gezin Roland Holst. Politiek was daar schering en inslag. Na haar kandidaatsexamen verloofde ze zich met de student tuinbouw Van den Broecke te Wageningen. Zijn vader was advocaat te Aardenburg, deze kwam echter spoedig te overlijden. In het gezin Van den Broecke waren verder nog twee zussen. Inmiddels waren de ouders van Lien naar Aardenburg verhuisd. Het was de bedoeling dat het verloofde paar zo snel mogelijk zou trouwen. 'Ik was overal vroeg bij,' verklaarde Lien in het interview. De mobilisatie 1914-1918 was de eerste kennismaking met Aardenburg. Wat bleek, Lien had een knobbel voor dialecten! Zeeuwen weten dat dominees in de geschiedenis van ons gewest een grote rol hebben gepeeld. De reden van de verhuizing naar Aardenburg van de schoonouders was dat zij dweepten met ds. J.N. Pattist, hervormd predikant in Aardenburg. Hij was het ook die het huwelijk van Lien heeft ingezegend. Een autoritaire, maar ook sociaal bewogen man. Pattist werd later Engelina Johanna van den Broecke-de Man 20

Nehalennia | 2004 | | pagina 24