Het leek of de Vereeniging uit een dal herrees. Telde de eerste Dialectdag in 1977 ruim honderd bezoekers, de tweede dag op 4 november 1978 in Oostburg trok ongeveer tweehonderd bezoekers naar het stadhuis. Toen kon ook het resultaat van het eerste intensieve regio-onderzoek Dialect in Op de tweede Dialectdag in Oostburg ontving dr. Boerden het eerste exemplaar van 'Dialect in West-Zeeuws- Vlaanderen. West Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien worden aangeboden. Op de derde Dialectdag, 27 oktober 1979, is het vijftigjarig bestaan der Vereeniging luisterrijk gevierd met ongeveer tweehonderd aanwezigen in de 'Vroone' te Kapelle. De uitgeverij Elsevier bood de zesde druk van het grote Woordenboek aan. Wie nu de regioboeken doorkijkt, waar steeds de naam van E.J. van den Broecke-de Man als eerste auteur wordt genoemd, staat versteld wat een schat aan gegevens is verzameld plus het belangrijke illustratiemateriaal. Voor het deel over West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft Bas Oele de illustraties verzorgd: de kleine tekeningen zijn een lust voor het oog. Overigens komen we diens naam bij praktisch alle regioboeken als verzorger van de layout en/of illustraties tegen. Eerbewijzen Mevrouw Van den Broecke heeft in het voorwoord van Dialect op Walcheren geschreven 'dat het nummer zeven is in de reeks regioboeken van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek'. Toen in 1978 het eerste deel verscheen werd het enthousiast ontvangen door o.a. dr. P.J. Meertens, die de hoop uitsprak dat voor elk van de dialectgebieden een soortgelijk boek geschreven zou worden. Hij zag het eigenlijk als een noodzakelijke aanvulling op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten van dr. Ha C.M. Ghijsen. Sindsdien zijn inderdaad zulke regioboeken gepubliceerd voor het Land van Axel (1981), Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (1982), Noord-Beveland (1984), Zuid- Beveland (1985), Tholen en St-Philipsland (1986), Walcheren (1987), Goeree-Overflakkee (1988) en Schouwen-Duiveland (1998). Aan de laatste uitgave heeft overigens mw. Van den Broecke niet meer meegewerkt. Voorin het boek over Walcheren is opgenomen, "n Kleine heschiedenis fan Walcher, wier heschreve deu M.P. de Bruin, 't Ööskappels dialekt is fan drs. (later dr.) Jan 23

Nehalennia | 2004 | | pagina 27