Zweemer, schriever van Éen zekel om geit-eten te snieën.' Het zijn lange citaten maar de moeite van het lezen waard. Krantenkoppen kunnen zich soms op merkwaardige wijze uiten. In het Weekblad Thoolse Bode staat op 2 juli 1996 in kloeke letters: 'Mevrouw Van den Broecke (97) zegt dialectonderzoek gedag'. Het onderschrift op de foto: 'Lien van den Broecke, met op haar schoot het wandbord en achter haar de oorkonde die ze heeft gekregen (foto Lea Rijstenbil)'. Het blad vervolgt: 'De op een Mw. Van den Broecke met de oorkonde van haar benoeming tot erelid der vereniging. paar dagen na 98 jarige mevrouw Engelina Johanna van den Broecke-de Man heeft afscheid genomen van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. In onze gemeente geniet ze vooral bekendheid door het boek 'Dialect op Tholen en St. Philipsland', waarvan zij de auteur is. Ze stond bekend om haar zelfstandigheid.' Hieraan kwam een einde door een val die een opname in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Zij moest haar flat aan de Boulevard te Vlissingen verlaten. In het verzorgingshuis 'Swerf-Rust' te Middelburg werd een kamer voor haar gevonden. Wat ze nog kon doen deed zij. De oorkonde met het besluit van de benoeming tot erelid van de Vereeniging werd haar 1 juli 1996 overhandigd. Het einde naderde, op 4 juli 1998 vierde zij temidden van haar familie haar honderdste verjaardag. Zij stierf op 16 september 1998. De overlijdensadvertentie vermeldde: 'Na een leven vol inzet en originaliteit ging van ons heen onze lieve moeder, oma en oud-oma Engelina Johanna van den Broecke-De Man, 4 juli 1998-16 september 1998. Echtgenote van C.M. van den Broecke, 1894-1965.' In de advertentie stonden een viertal eerbewijzen, waaronder de Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen. Anderen die zich ook met dialecten en dialectologie hebben beziggehouden kregen eveneens deze prijs. Wij noemen mej. dr. H.C.M. Ghijsen, dr. P.J. Meertens en M.P. de Bruin. In de Encyclopedie van Zeeland wordt in deel I een uitgebreid lemma gewijd aan de Zeeuwse dialecten. M.P. de Bruin was voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek van 1976 tot 1979. 24

Nehalennia | 2004 | | pagina 28