1994,15 oktober Men is er weer, oude bekenden onder elkaar die hun moerstaal spreken, we waren met zeer velen - meer dan driehonderd. In de jaarvergadering valt een belangrijk moment. Na twintig jaar neemt Bas Oele afscheid als penningmeester, volgens zijn zeggen heeft hij gezorgd dat de vereniging niet arm, maar ook niet rijk is. In de periode van zijn beheer zijn veel zaken tot stand gekomen, al waren de financiële problemen soms torenhoog. Het is gedeputeerde Dek die met een amusant verhaal uitleg geeft wat het betekent een 'kat in een zak' te kopen. Prof. Taeldeman verduidelijkte in een lezing de geschiedenis van het Nederlands en de Zeeuwse dialecten. Er blijkt veel over te vertellen, maar het water heeft onze voorouders er gelukkig van weerhouden Hollands te gaan praten. Na het aperitief en de lunch weer ruimte voor Zeeuws vertier. Piet de Bleaij bijt de spits af met een sketch en enkele liedjes en dan mag Pau Heerschap invallen als een ouderling met een preek op zak omdat Sacco van der Made wegens verkeersperikelen Zeeland niet kon bereiken. Voortreffelijk gedaan, Pau mag dat best nog eens doen. Anja Kopmels begeleidt zichzelf op de gitaar bij enkele liedjes, waarna de heer en mevrouw Duijzer en mevrouw Meerman ons trachten duidelijk te maken hoe je een vragenlijst invult. Engel Reinhoudt brengt na enkele liedjes een hommage aan de vertrekkende penningmeester en zijn vrouw, die zeventien jaar de Dialectdagen hebben trachten te organiseren. Uit volle borst wordt het refrein meegezongen. Het slotwoord en de bloemen en we zingen weer traditiegetrouw ons volkslied. 1995, 21 oktober 't Was een mooie najaarsmorgen, een drukte van belang, het werd weer Dialectdag. Omroep Zeeland reeds druk in de weer voor het maken van enkele opnamen. Drs. Kluiver begon strikt op tijd aan de jaarvergadering. Gedeputeerde Dek werd hartelijk welkom geheten, samen met enkele vertegenwoordigers van het P.J. Meertens-Instituut uit Amsterdam. Mevrouw De Vin kreeg het eerste exemplaar van het typoscript van het regioboek over Schouwen-Duiveland waar haar vorig jaar overleden man jarenlang aan heeft gewerkt. De werkelijke uitgave laat nog even op zich wachten maar komt eraan. Nadat de voorzitter iets over het lopend onderzoek heeft verteld, geeft de heer De Regt ons enig inzicht in het werk aan het Supplement. Drs. Adler, de wetenschappelijk medewerker aan het project, vult het relaas van De Regt voortreffelijk aan. De financiën van het project krijgen een flinke injectie in de vorm van een cheque van ƒ25.000,- van de VSB Bank. Ons provinciebestuur, vertegenwoordigd door de heer Dek, deed ons op z'n Zuid-Bevelands de groeten. Dr. Grijp had zijn wetenschappelijke lezing toegespitst op het zingen in het dialect. Gelukkig worden de Zeeuwse dialectzangers hoog gewaardeerd. Het mooie weer deed velen zich even vertreden in het zonnetje, maar spoedig kwam Peter Dieleman weer op het podium met zijn liedjes. Gelukkig had Sacco van der Made de weg nu wel kunnen vinden en las op zijn onnavolgbare wijze voor uit Bie ons op durp. Na Anja Kopmels die vooral de ratten en de meeuwen bezong, kwam mevrouw Blom uit Renesse ons vertellen hoe je in Renesse een optocht organiseert. Natuurlijk tot slot Engel Reinhoudt, goed als vanouds. Na het uitdelen van de bloemen iedereen bedankt en met het Zeeuws Volkslied nog in ons hoofd huiswaarts. 1996,19 oktober De ontvangst is voor veel mensen een belangrijk onderdeel van de Dialectdag. Het is voor het eerst dat Koos Oele niet meer op de vertrouwde plek zit. Jaap Murre heeft haar plaats ingenomen. Grote belangstelling was er al vroeg voor de boekenstand. Bij de opening om 10.15 uur door onze voorzitter drs. ing. Kees Martens heet hij in het bijzonder de Commissaris van de Koningin Van Gelder en zijn echtgenote hartelijk welkom. In zijn openingswoord toonde Van Gelder zich bezorgd over het verdwijnen van de streektaal. Mogelijk wordt deze te veel als museumstuk behandeld en mist daardoor de aansluiting met de moderne tijd. De algemene ledenvergadering werd in snel 33

Nehalennia | 2004 | | pagina 37