voortgang van de werkzaamheden van 'De Zeeuwse Taele'. Tot aan de letter M is het project afgewerkt. De provincie Zeeland heeft door een ruime bijdrage de totale afwerking financieel mogelijk gemaakt. Marco Evenhuis heeft zijn taak als bewerker neergelegd, zodat iemand anders moet worden gezocht. In de lezing door de streektaalconsulent voor Overijssel, de heer G. Kraa, verbonden aan het Van Deinse Instituut in Enschede, kwam de manier van omgaan met het dialect uitstekend naar voren. Mevrouw Schipper-Vaarzon Morel vertelde iets over haar vader, de schilder/tekenaar W. Vaarzon Morel. Anja Kopmels besloot de morgenvergadering. Na het aperitief en een uitgebreide lunch kwam Piet Scheerders ons vertellen hoe ze het dialect weer terug op de scholen aan het brengen zijn. Engel Reinhoudt zong weer met ons ten afscheid. Nog het Zeeuws Volkslied en tot de volgende eeuw. 2000, 21 oktober Het is voor meerderen onder ons toch een verre rit naar Kapelle, maar voor het eerst in de nieuwe eeuw zijn we er weer met zijn allen. Na het welkom door de voorzitter worden de overleden leden herdacht, in het bijzonder Piet Martens en Jan Bruijns die beiden op hun manier veel voor de vereniging hebben betekend. De vergadering zelf is snel voorbij. De heer De Regt brengt verslag uit over de stand van zaken van het Supplement. In de persoon van Kees Fraanje wordt het werk voortvarend voortgezet. Bij het onderwerp 'Erkenning van Streektalen', waar prof. Van Hout over spreekt, lijken er nogal wat leeuwen en beren op de weg naar de erkenning van het Zeeuws als streektaal, hoewel commissaris Van Gelder daar heel wat optimistischer over is. Van het boek Psalmen in het Zeeuws worden exemplaren uitgereikt aan de heer Van Gelder, prof. Karei Deurloo en de schrijver Wim Joosse. Een optreden van 'Kant'ooi' besloot de morgenvergadering. Na de middag werd door Piet Scheerders onder leiding van Meester Quaak met medewerking van Anja Kopmels, Engel Reinhoudt en Ed Steijns een schoolles in het dialect gepresenteerd. Jammer dat de voortgang van dit project wordt bedreigd. Bertus Limonard liet ons sidderen met een spookverhaal uit 's-Heerenhoek, Anja Kopmels en later Engel Reinhoudt lieten ons weer uit volle borst meezingen. Na een presentje voor alle medewerkers, traditiegetrouw het einde met het Zeeuws Volkslied. 2001, 20 oktober Van deze dag is helaas geen gedrukt verslag bewaard gebleven, daarom slechts de impressie dat het een schitterende dag is geweest, traditiegetrouw besloten met ons volkslied. 2002,19 oktober Een bijzondere dag dit keer, niet alleen omdat het de zesentwintigste Dialectdag is, of omdat Jan Oosthoek en zijn vrouw afscheid nemen, nee, de minister-president heeft beloofd in eigen persoon de Dialectdag te komen openen. Je kunt het merken: zo'n hoeveelheid provinciale hotemetoten als nu is nog nooit vertoond op een Dialectdag. Eindelijk is het zover. Als Jan Peter Balkenende, geboren op Biezelinge, met plakkende vingers van zijn bolus zijn toespraak begint, blijkt hij het Zeeuws nog uitstekend te beheersen. Natuurlijk komt de politiek even om de hoek kijken, maar zijn conclusie dat het geen handicap is maar eerder een voordeel om een streektaalachtergrond te hebben is hartverwarmend. Zeeuws is een streektaal om trots op te wezen. Uit wetenschappelijk onderzoek van mevrouw Van Bezooijen, de spreekster van vandaag, bleek dat Zeeuws niet nuttig of belangrijk is, maar wel gezellig. Het Zeeuws is de taal van het hart. Beide conclusies, die van de heer Balkenende en van mevrouw Bezooijen, bergen een kem van waarheid in zich. De heer De Regt, voorzitter van de stichting 'De Zeeuwse Taele', geeft met de historische woorden Ter ei je je boek' het manuscript van het Supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten aan Jan Peter Balkenende; in onvervalst Zeeuws klinkt er terug: 'Dat ei je noe ezeid, dank je, ik bin d'r êêl blië 35

Nehalennia | 2004 | | pagina 39