Inderdaad is het dialect een bedreigd bezit! Steeds meer worden we ons hiervan bewust: minder mensen spreken het en steeds minder mensen kunnen het nog verstaan. Het is daarom dat we met elkaar ons best moeten doen om dit cultuurgoed te behouden en er de nadruk op leggen hoe belangrijk de kennis van het dialect is! Vooral ook omdat we beseffen dat er veel raakvlakken zijn met andere wetenschappen (historische, sociaal-economische, sociografische etc.) - en hoeveel mogelijkheden er nog open liggen in dit kader voor dissertaties of doctoraalscripties. Een aantal studenten heeft hiervoor al steun gehad vanuit de Zeeuwsche Vereeniging. Een bijzondere band is er met het P.J. Meertens-Instituut in Amsterdam. Deze instelling heeft zijn ïaam te danken aan een zeer bekend dialectkenner: dr. Pieter Jacobus Meertens, afkomstig uit vfiddelburg. Via dr. J. Berns, medewerker aan het Instituut, kreeg de Vereeniging steeds adviezen en hulp op wetenschappelijk en organisatorisch gebied. Op 18 september 1989 werd het overlegorgaan REWO (regionale woordenboeken) geïnstalleerd. Het doel was de planning en redactieactiviteiten behorende bij de toestandkoming van de Zuid- Nederlandse woordenboeken op elkaar af te stemmen. Hoewel het Zeeuws Woordenboek nadrukkelijk een plaats had in dit overleg, was er nog geen afgevaardigde van de Vereeniging lid van het REWO. Op 26 februari 1992 werd er een rapport gepresenteerd, waarbij het bestuur van de Zeeuwsche Vereeniging was uitgenodigd. Aan deze uitnodiging werd gehoor gegeven. Vervolgens was er een oriënterend gesprek met de voorzitter, prof. A. Haagen van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Thans is het REWO nog steeds een platform voor dialectverwerking. Onze secretaris Rinus Willemsen uit Biervliet behartigt er de belangen van het Zeeuws dialect! Bijzonder ook was de uitnodiging voor een conferentie van het Algemeen Nederlands Verbond. Deze vereniging heeft als doelstelling het behoud en de ontplooiing van de culturele en taalkundige identiteit van de Nederlandse Cultuurgemeenschap. Het was een internationaal gezelschap. In boeiende inleidingen werd de voorzichtige en heel bescheiden conclusie getrokken dat ook de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek aan deze doelstelling een steentje kan bijdragen. Wat betreft de saamhorigheid die bestaat onder degenen die nog steeds dialect spreken geldt ook nog steeds na 75 jaar.'Wat het water heeft gescheiden zal de taal bijeenvoegen. En zo is het! Drs. A.F. van de Zande-Vleugels Schutter was voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek van 1988 tot 1993. 43

Nehalennia | 2004 | | pagina 47