Want naast deze drie fundamentele zaken die de Zeeuwse dialectspreker zelf zal moeten oplossen, zijn er momenteel gelukkig meerdere instanties die zeer welwillend staan ten opzichte van het gebruik van de streektaal, en het gebruik ervan zowel thuis als in het openbaar leven volledig ondersteunen. Op Europees niveau is veel aandacht voor het behoud en het gebruik van de streektaal. De Europese Unie vindt de taalkundige diversiteit in Europa als cultureel verschijnsel erg belangrijk en ziet de erkenning van een streektaal door een lidstaat als een daad van behoud en bevordering van het Europese culturele erfgoed. Op provinciaal niveau wordt er veel steun verleend aan de bevordering en het gebruik van het Zeeuws in Zeeland. De provincie Zeeland subsidieert al jaren verschillende activiteiten die het behoud en het gebruik van het Zeeuws bevorderen. Daarnaast heeft de provincie een streektaalconsulent aangesteld om alle organisaties in Zeeland die met dialect bezig zijn te ondersteunen en advies te geven. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder, draagt het Zeeuws een warm hart toe en is een van de bepleiters van het gebruik van het Zeeuws, ook bij de Zeeuwse overheidsinstanties. Minister-president Jan Peter Balkenende schroomt zich er niet voor om in Zeeland en met Zeeuwen zijn dialect te spreken en ik neem aan dat hij als geboren en getogen Zeeuw zich ook zal inzetten voor de erkenning van het Zeeuws als streektaal. Ook de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek heeft zich al gedurende 75 jaar ingezet voor het onderzoek, het behoud en de bevordering van het Zeeuws, door het publiceren van woordenboeken, regioboeken met daarin grammaticaregels, het kwartaaltijdschrift Nehalennia en het organiseren van diverse activiteiten, en zal dit in de toekomst ook blijven doen. Jammer genoeg ontbreekt in de bovenstaande opsomming van overheids- en andere instanties die de streektaal daadwerkelijk ondersteunen de Nederlandse overheid, die de aanvraag om erkenning van het Zeeuws als streektaal door de Provincie Zeeland nog steeds in behandeling heeft. De erkenning van het Zeeuws als streektaal door de Nederlandse overheid zou een krachtig signaal kunnen zijn aan de dialectsprekers in Zeeland om hun kinderen (weer) in het Zeeuws op te voeden. Daardoor zou het gebruik van het Zeeuws als streektaal van een toekomst verzekerd kunnen zijn. Omwille van de toekomst van de Zeeuwse streektaal en het behoud van dit deel van het Zeeuwse culturele erfgoed wil ik dit artikel afsluiten met: een krachtige oproep aan de Nederlandse overheid om ook toe te treden tot de ondersteunende overheidsinstanties, door het Zeeuws, net als het Fries, het Nedersaksisch en het Limburgs als streektaal te erkennen en een nog krachtiger oproep aan alle Zeeuwse dialectsprekers om hun dialect aan hun kinderen en kleinkinderen te blijven doorgeven, omdat uiteindelijk dit de doorslaggevende factor zal zijn die het behoud van het Zeeuws zal bepalen. Het antwoord op de vraag "Waar willen we met het Zeeuws naartoe' en de beslissing over de toekomst van het Zeeuws is hiermee aan jullie. *Kees Martens is voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. 54

Nehalennia | 2004 | | pagina 58