kamerlidmaatschap nooit een vergadering bijwonen. Op 2 mei 1849 overleed Chassé op 84-jarige leeftijd in Breda. Chassé en Middelburg Rest dan de vraag hoe het pand in de Middelburgse Gortstraat aan de naam 'Le Baron Chassé' komt. Volgens het jubileumboek van de sociëteit 200 jaar Sociëteit 'de Vergenoeging' 1795-1995) en een overzichtsboek van de bezittingen van Hendrik de Keijzer Huizen in NederlandZeeland en Zuid-Holland) zou het huis omstreeks 1840 bewoond zijn geweest door de generaal. Het idee dat baron Chassé na zijn pensionering het huis in de Gortstraat heeft betrokken is echter zeer twijfelachtig. De generaal had daarvoor nooit in Middelburg gewoond en het lijkt onvoorstelbaar dat hij zich op de hoge leeftijd van 75 jaar alsnog heeft gevestigd in de Zeeuwse hoofdstad. Zeeland gold in die tijd als een ongezonde regio en was niet populair als vestigingsgebied. Halverwege de negentiende eeuw stagneerde het inwonersaantal van Middelburg, in tegenstelling tot de rest van Nederland. In het Zeeuws Archief is er geen enkele aanwijzing te vinden dat Chassé ooit in Middelburg heeft gewoond. In het huisnamenarchief wordt vermeld dat het pand in de Gortstraat in november 1848 door bankier Pieter de Cloedt aan belastingman Hubert Comelis Hoyer voor 10.000 gulden is verkocht. Het Middelburgse bevolkingsregister is bij het bombardement van 1940 verloren gegaan, zodat dit helaas niet meer kan worden geraadpleegd. Het huis aan de Gorstraat 30 destijds K 19), naar een gravure van P. Roosing, ca. 1840 (Zelandia Illustrata II 735). Het Stadsarchief van Breda biedt daarentegen wel aanknopingspunten. In het archief van de Volkstelling uit 1839 blijkt dat Chassé woonachtig was in de Katerstraat nummer 79. Deze straat gold als een van de chicste van Breda en heet tegenwoordig de Catharinastraat. Bij zijn overlijden op 2 mei 1849 woonde Chassé volgens het overlijdensregister nog steeds op Katerstraat 79. 8

Nehalennia | 2004 | | pagina 10