heer des huizes was ook het zwembad in de tuin te danken. Toen zijn vrouw namelijk vond dat ze wel een vijver konden aanleggen, reageerde hij niet enthousiast op 'al die dooie vissen'; het leek hem beter dan maar een zwembad te laten graven. En aldus geschiedde. De inwoners van Westkapelle vonden het geheel zeer bijzonder; als er naar de familie gevraagd werd kon je het antwoord verwachten: 'O, de schriever, die weunt in Dallas'. Op latere leeftijd is het echtpaar Arnoldus weer naar Middelburg verhuisd, waar Henri Amoldus 19 december 2002 in de leeftijd van bijna 84 jaar is overleden. Functies en liefhebberijen Henri Amoldus was medeoprichter van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Een bestuursfunctie wilde hij niet accepteren. Het lesgeven en het schrijven behielden prioriteit. De KRO in Hilversum bood hem een baan aan als directeur van de afdeling 'kinderradio', maar Zeeland verlaten was er helemaal niet bij. Dat kon ook niet: het hele gezin was in Zeeland te goed op zijn plaats. Tot 1970 was de inmiddels bekende auteur het onderwijs trouw, daarna wijdde hij zich helemaal aan het schrijven. Ook bleef hij adviseur voor schoolboeken bij uitgeverij De Standaard in Antwerpen. Naast amuseren vond Arnoldus dat een jeugdboekenschrijver moest opvoeden. Niet voor niets stond postbode Pietje Puk - nog altijd een van zijn belangrijkste creaties - steeds op de bres voor rechtvaardigheid! Behalve van schrijven hield Amoldus ook veel van lezen. Streekromanschrijvers als Anton Coolen en Felix Timmermans waardeerde hij in zijn jonge jaren, later kwamen de boeken van Maarten 't Hart, Harry Mulisch, Geert Mak en J.J. Voskuil daarvoor in de plaats. Henri Arnoldus was een veelzijdig mens. Hij speelde uitstekend viool en luisterde graag naar klassieke muziek. Zijn lievelingscomponisten waren Vivaldi, Bach en Mozart. Ondanks de liefde voor zijn viool gunde hij zich geen tijd om in het Zeeuws orkest te spelen, hoewel hem dat herhaaldelijk gevraagd is. Arnoldus was medeoprichter van de Lions Club Walcheren. De oranjevereniging 'Uit het volk, voor het volk', waar hij lid van was, kon desgewenst op zijn steun rekenen. Als wuft tussendoortje speelde Henri Amoldus ook nog in de voetbalpool. De kolommen werden wekelijks volgens een uitgedacht systeem ingevuld. Toen hij de eerste maal een redelijk bedrag won, kreeg zijn echtgenote een prachtige koperen kandelaar cadeau. De Buchmesse en de Kunsthalle in Frankfort Het echtpaar Arnoldus bezocht jaarlijks de Frankfurter Buchmesse. In Duitsland waren uitgevers zeer geïnteresseerd in vertalingen van zijn kinderboeken. Nadat de zaken op de beurs waren afgewikkeld genoten de schrijver en zijn vrouw van alles wat daar te beleven viel. Als extra uitje werd de Kunsthalle met een bezoek vereerd. Amoldus was bijzonder gesteld op schilder- en beeldhouwkunst en hij bezat een uitgebreide bibliotheek van kunstboeken. Prachtige werken van de Joegoslavische schilder Mersad Berber sieren de muren van de woning in Middelburg; ook de beeldhouwer Jos van Acker uit Knokke behoorde tot de favorieten. Eenvoudige, directe stijl In een interview werd hem eens gevraagd welke Nederlandse kinderlectuur hij waardeerde. Henri Arnoldus noemde toen een aantal schrijvers: Jan Terlouw, Jaap ter Haar, Annie M.G. Schmidt en An Rutgers van der Loeff. Op hun stijl was hij zelfs jaloers, vertelde hij. Dat klinkt vreemd voor iemand die zoveel bewonderende lezertjes had en nog steeds heeft. 'Maar', zei de auteur, 'waarschijnlijk ligt mijn succes in de taal die ik gebruik, ik schrijf helemaal niet goed, maar wel 11

Nehalennia | 2004 | | pagina 13