Lees mee! 1. Iteloonde moed door J. H, W. Arnoldus eenvoudig en direct. Achter mijn schrijftaal staat de spreektaal, ik vertel alsof ik voor de klas sta. Misschien is het dat.' Wat het ook moge zijn, de vele herdrukken en vertalingen van zijn boeken in onder andere Duitsland, Finland, Denemarken en Canada zeggen genoeg over zijn succes. Beginnende schrijverscarrière Na de Tweede Wereldoorlog kreeg Amoldus het verzoek een bijdrage te leveren aan een boek met de titel Vrij, dat zou gaan over het verzet van de ondergrondse beweging in Nederland en over de bevrijding. Hij dacht dat niet te kunnen en begon pas te schrijven na herhaald aandringen van de uitgever. Het boek is nooit verschenen, maar uitgeverij St. Gregorius in Utrecht vond zijn bijdrage zo aardig dat zij Amoldus verzocht een kinderboek te schrijven over het verzet. Zo ontstond zijn eerste leesboek voor scholen: Beloonde moed2, uitgekomen in 1948 en tot in de jaren tachtig nog steeds verkocht. Bij uitgeverij De Standaard in Antwerpen werd Arnoldus adviseur voor de schoolboekenafdeling, en hij is dat tot op hoge leeftijd gebleven. Veel boeken ontstonden na opdrachten van uitgevers. Arnoldus was in de eerste plaats onderwijsman, didactiek stond hoog in het vaandel, dus in opdrachten voor schoolboeken was hij snel geïnteresseerd. Het plezier in het schrijven is eigenlijk al doende gekomen. Eerst artikelen voor een tijdschrift voor de oudere jeugd, daarna kwamen de boeken. 6e KLAS Omslag van 'Beloonde moed' (1948). 12

Nehalennia | 2004 | | pagina 14