aantal dat meer dan 20.000 bedraagt, mag toch wel worden uitgegaan van ettelijke duizenden. Omdat met de herstelwerkzaamheden een zeer aanzienlijk bedrag is gemoeid, zullen we in de restauratiefase een fasering moeten aanbrengen, waarbij de meest beschadigde exemplaren en de meest zeldzame werken prioriteit krijgen. Vanzelfsprekend zullen hierbij de zelandica en de exemplaren die nergens anders aanwezig zijn daarbij de voorrang krijgen. De geschatte totale kosten voor restauratie bedragen ca. 90.000 euro. Indien voor de restauratie 25 jaar wordt uitgetrokken, komen de jaarlijkse kosten op ca. 3.000 euro. Vandaar dat de Zeeuwse Bibliotheek in 2002 gestart is met de actie Adopteer een boek. Deze actie richt zich echter uitsluitend op het Oud Bezit en verloopt nog steeds voorspoedig, nadat de Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek het voortouw had genomen met het laten restaureren van een drietal boeken. Twee recente voorbeelden. Voorbeeld 1: een familie wilde een compleet losliggend en in zeer slechte staat verkerend exemplaar van de Oudheden en gestichten van Zeeland uit 1722 laten restaureren voor een bedrag van 1300 euro, maar kocht bij nader inzien op een veiling een complete en puntgave zesdelige set van de Kerkelijke Historie en Oudheden, waar het deel over Zeeland deel van uitmaakt, en schonk die aan de bibliotheek. Weliswaar een andersoortige adoptie dan oorspronkelijk bedoeld, maar uiteraard zeer welkom. Voorbeeld 2: een aantal kinderen besloot, ter gelegenheid van het ik-weet-niet-meer-hoeveel-jarig huwelijksfeest van zijn ouders, diezelfde ouders een restauratieopdracht aan te bieden ter waarde van 1022 euro. Dientengevolge zijn er nu vier 18de-eeuwse Zeeuwse boeken onder het mes gegaan. En het ziet er naar uit dat het eerder genoemde bedrag van 3.000 euro dit jaar ruimschoots zal worden overschreden. Tja, als de marges smal zijn, dan moet je wel andere bronnen aanboren. Nieuwe bron: Hornbook-project Naast de actie Adopteer een boek is in oktober 2002 het Hornbook-project van start gegaan. Dit resulteerde in een prachtig boek, een volstrekt unicum in de Nederlandse boekgeschiedenis. Dit ondersteuningsproject leverde 9.476 euro en 44 eurocent op, om precies te zijn. Ook de Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek droeg daar ruimhartig aan bij, en dankzij de bijdrage van Stichting Drukwerk in de Marge is het totaalbedrag uitgekomen op zo'n 10.000 euro. Een opbrengst Een kijkje in het Hornbook (Zeeuwse Bibliotheek). 21

Nehalennia | 2004 | | pagina 23