die de financiële smalle marges voor het behoud en beheer van de Nederlandse 'private presses' en van 19de- en 20ste-eeuws margedrukwerk een forse impuls geeft. De Zeeuwse Bibliotheek is in dit opzicht uniek, want als enige van de dertien bibliotheken met een wetenschappelijke steunfunctie collectioneert zij in wijder verband Nederlands margedrukwerk. Waarom doet zij dit? Representatieve collectie Zoals bij zoveel zaken in bibliotheekland is dit historisch gegroeid. De bestaande verzamelingen, zoals de collectie van het Zeeuws Genootschap, de collectie Bal, de collectie Poley en de collectie Wyckerhelt Bisdom, bevatten al een aardige staalkaart van de vroeg 20ste-eeuwse ontwikkelingen op het gebied van de Nederlandse boekdrukkunst. Mijn voorganger heeft uit persoonlijke interesse deze collectie verder uitgebouwd. En zeker sinds 1975, de oprichting van Stichting Drukwerk in de Marge, beijvert de Zeeuwse Bibliotheek zich om een zo representatief mogelijk beeld te geven van allerlei drukuitingen buiten het gewone commerciële circuit om. Ik heb er voor gekozen om deze lijn voort te zetten en verder uit te bouwen, omdat ik van mening ben dat het van belang is dat ook binnen het kader van WSF-bibliotheken een representatieve collectie modern Nederlands margedrukwerk voor onderzoeksdoeleinden beschikbaar is. Representatief, omdat volledigheid in deze geen haalbare kaart is. Er verschijnen soms uitgaven die mij financieel het leven erg zuur maken, hoe interessant van inhoud en vormgeving ze ook mogen zijn. Ik denk bijvoorbeeld aan een uitgave van gedichten van Rutger Kopland bij etsen van Roger Raveel, verkoopprijs 1250 euro. Tja, al waren de marges minder smal, dan nog zou ik een uitgave als deze terzijde leggen. Het gaat in mijn ogen ook meer de kant uit van het kunstenaarsboek en daarvoor heb ik mijn hoop gevestigd op het Museum van het Boek. Toen in 1985 bij het tienjarig bestaan van Drukwerk in de Marge persoonlijke contacten werden gelegd - en hoe toepasselijk dat dit gebeurde in de tuin van het Museum van het Boek - tussen onze instelling en de toenmalige voorzitter Emile Puetmann, resulteerde dit al snel in een grote overzichtstentoonstelling van Nederlands margedrukwerk in de Zeeuwse Bibliotheek. De contacten met de Stichting werden uitgebreid en daaruit vloeiden allerlei persoonlijke relaties voort met vele margedrukkers in het hele land. Op deze manier bouwde de Zeeuwse Bibliotheek de afgelopen 25 jaar een grote Nederlandstalige bibliofiele collectie op. Ook ons tentoonstellingsbeleid is hierop afgestemd, want watje aan schatten in huis hebt wil je ook laten zien, als het kan eenmaal per jaar. Verschillende tentoonstellingen zijn er in de afgelopen jaren dan ook te zien geweest: een overzicht in 1995 van het werk van dertig drukkers ter gelegenheid van het, in Middelburg op grootse wijze gevierde, twintigjarig bestaan van de Stichting, vergezeld van een door de Zeeuwse Bibliotheek uitgegeven begeleidend boek5 en een, door de bibliotheek geïnitieerde, bijzondere bibliofiele cassette, de Woordendoos.6 Hierin zit een door deze dertig drukkers speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd drukwerk in een oplage van zestig exemplaren, waarvan dertig voor de handel a raison van 550 gulden 249 euro). Deze geheel door de Zeeuwse Bibliotheek gefinancierde onderneming was binnen de kortste keren uitverkocht. Tot nu toe ben ik deze cassette maar één keer antiquarisch tegengekomen, een jaar later, en toen was-ie 50 gulden in prijs gestegen. Per jaar 50 gulden er bij, maakt nu een prijs van ongeveer 1000 gulden 453 euro). Vervolgens waren er exposities te zien van de Atalanta Pers van René Bakker uit Baarn7, de Ammoniet van Gerard Post van der Molen uit Leiden8, de pers van Alex Barbaix uit Amsterdam en het fonds van uitgeverij De Buitenkant uit Amsterdam. Door noodzakelijk gebleken interne herinrichting van het gebouw werd het ritme helaas verstoord, maar vorig jaar werd met de prachtige tentoonstelling van Dick Berendes de nieuwe expositieruimte ingewijd tegelijk met de start van het Hombook-project. En nog voor 2004 staat een expositie van De Klaproos van Marja Scholtens op het programma naar aanleiding van het tienjarig bestaan van haar pers. 22

Nehalennia | 2004 | | pagina 24