Er zijn voorlopig nodig zo'n zestig zuurvrije op maat gemaakte overslagdozen of conserveringsbanden 'nieuwe stijl' en zo'n honderd phase-boxen. Vervolgens nog een aantal op maat gemaakte archiefcassettes en affichemappen. Totaalkosten zo rond de 6000 euro. Met de opbrengst uit dit project kunnen we deze passieve conservering in ieder geval voltooien. Vervolgens kan een begin van aanpak gemaakt worden met de digitalisering van de collectie samengaand met een volledig gedetailleerde, van productietechnische gegevens voorziene bibliografische beschrijving. Hoeveel geld hiermee gemoeid is valt nu nog niet te becijferen. Wat er dan nog overblijft zou ik graag willen bestemmen voor een deelcollectie die alle intekenaars op het Hornbook na aan het hart zal liggen: de tienduizend kinderboekjes en ruim elfhonderd kinderprenten. Voor deze collecties dreigt acuut verval: ontzuring van het papier is dringend nodig. Bovendien zijn ze slechts ten dele gedigitaliseerd en elektronisch ontsloten en ontbreekt de gewenste bibliografische ontsluiting, dus ook daar ligt nog een dringende taak. Dus misschien ligt er in het nabije verschiet een nieuw project voor margedrukkers te wachten. Of we kunnen ook in eigen beheer cd-roms gaan uitgeven waarin je de prenten en boeken in zogenaamde Flipbooks kunt bekijken, waarbij na een aantal seconden een nieuwe pagina op het scherm verschijnt, terwijl de al of niet ingekleurde afbeeldingen op het beeldscherm vergroot kunnen worden om details te onderzoeken. De opbrengst daarvan kan dan weer ten goede komen aan de smalle marges. Het moge duidelijk zijn dat de Zeeuwse Bibliotheek en deze conservator in het bijzonder haar grote dank betuigt aan alle drukkers, binders, houtbewerkers, cassette-makers, zeefdrukkers en cliché makers die, al werkend aan het prachtige Hornbook, onze smalle financiële marges voor ons rijke bezit wisten te verbreden. Noten 1 Gerard Post van der Molen, Tot de laatste bout. Vademecum voor en over margedrukkers. Leiden, Werkgroep Techniek Informatie/De Ammoniet, 2000. 2 De vijfhonderdste verjaring van de boekdrukkunst in de Nederlanden. Catalogus. Brussel, Koninklijke Bibliotheek Albert I, 1973, p. 324-327. 3 Ronald Rijkse (samenst.), Costelick Goed. Beleidsplan Oud Bezit en Bijzondere Collecties 2001-2004. [Middelburg], Zeeuwse Bibliotheek, 2001. 4 Ronald Rijkse (samenst.), De P.C. Boutens-collectie van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Amsterdam, Schiphouwer en Brinkman, 1997. 5 Ronald Rijkse (samenst.), Pastei hoerenjong. 30 drukkers in de marge. Met inleiding van Huib van Krimpen en foto's van Alexandra Verburg. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 1995. 6 Woordendoos. Cassette vervaardigd n.a.v. het 20-jarig bestaan van de Stichting Drukwerk in de Marge, op instigatie van de 10-jarige Zeeuwse Bibliotheek [1995]. De cassettes zijn gemaakt door Atelier Corinne Verburg te Middelburg en per 10 met een verschillende kleur zijde bekleed. 7 René Bakker/Ronald Rijkse (samenst.). Atalanta Pers, een overzicht.Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 1993. 8 Gerard Post van der Molen Ronald Rijkse (samenst.), Wat baard den Druk, Niet al Geluk. Werk en materialen van De Ammoniet. Leiden/Middelburg, De Ammoniet/Zeeuwse Bibliotheek, 1994. Voor meer informatie over het Hombook-project: het oktobernummer 2003 van het tijdschrift Boek Behoud Bericht - het tijdschrift voor boekbindend en boekminnend Nederland, is er in zijn geheel aan gewijd. 24

Nehalennia | 2004 | | pagina 26