TENTOONSTELLINGEN 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden' In juli 2004 start in Zeeland het herdenkingsjaar van de slavernij. Rondom dit thema worden vele activiteiten georganiseerd. Tentoonstellingen, symposia, artikelen, boeken en lezingen. De Zeeuwse slavemijmanifestatie wordt afgesloten met de onthulling van het Zeeuwse slavernijmonument op 1 juli 2005. In het Zeeuws Archief is van 3 juli 2004 - 8 januari 2005 een tentoonstelling te zien met de titel Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden. Deze tentoonstelling heeft als thema de transatlantische driehoekshandel. Het Zeeuws Archief maakt vooral gebruik van documenten uit het omvangrijke archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (1720-1889). Dit bijzondere archief, dat in het Zeeuws Archief berust, is een belangrijke bron met betrekking tot de slavenhandel. Het biedt de mogelijkheid verschillende facetten van de slavenhandel zichtbaar te maken. Aan de hand van deze archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, krijgen de bezoekers een indruk van de geschiedenis van de transatlantische driehoekshandel. In de tentoonstelling zal aandacht worden besteed aan de handelsgoederen die vanuit de Nederlanden naar de West-Afrikaanse kust werden vervoerd, de aankoop van Afrikanen, het vervoer van Afrikanen naar West-Indië, het leven aan boord van een slavenschip, de verkoop van de West- Afrikanen als slaven in West-Indië en de handelsgoederen voor de retourlading naar Europa. Met de tentoonstelling wil het Zeeuws Archief laten zien wat het aan documenten over de driehoekshandel in huis heeft, aangevuld met in bruikleen verkregen voorwerpen en beeld- en geluidsmateriaal. De aandacht gaat vooral uit naar het onderwerp slavernij en de tot nu toe onderbelicht gebleven aspecten van het Zeeuwse aandeel in de slavenhandel, zonder daar verder een oordeel over te vellen of conclusies aan te verbinden. De archiefstukken en beelden spreken voor zichzelf. Bij de tentoonstelling verschijnt, onder de gelijknamige titel Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden, een speurtocht door Middelburg. In Middelburg zijn verschillende plaatsen die herinneren aan het Zeeuwse slavernijverleden, zoals kantoren van handelscompagnieën, pakhuizen, koopmanswoningen en de haven. Aan de hand van korte verhaaltjes met mooie illustraties worden kinderen langs de geschiedenis van het Zeeuwse slavernijverleden geleid. De speurtocht is vanaf 3 juli 2004 verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor n 2,50. Adres, openingstijden Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg, tel. 0118-678800. Openingstijden: maandag - zaterdag 9-17 uur. In juli en augustus is het archief op zaterdag gesloten. Toegang gratis. Speurtocht n 2,50. 'Geweven geschiedenis, Zeeuwse wandtapijten 1593-1604' Het Zeeuws Museum toont tot en met 12 september 2004 voor het eerst sinds lange tijd drie van zijn beroemde wandtapijten. De tapijten, die vertellen over de strijd van de Zeeuwen tegen de Spanjaarden in de Tachtigjarige Oorlog, maken onderdeel uit van een unieke serie vervaardigd tussen 1593 en 1604 in opdracht van de Staten van Zeeland. De grote, kleurrijke tapijten tonen in detail de oorlogshandelingen op open water, schermutselingen in de havens en silhouetten van de steden Bergen op Zoom, Zierikzee, Veere, Vlissingen en Middelburg. Het Zeeuws Museum vervaardigt bij de tentoonstelling een programma dat de bezoeker in staat stelt de historische stripverhalen te lezen en naar eigenaardige details te zoeken. Ook biedt de tentoonstelling een reeks activiteiten die inzicht geven in het restauratieproces dat bijna een halve eeuw in beslag heeft genomen. 32

Nehalennia | 2004 | | pagina 34