Hf irff ml iriïif wiTfi r irnfi Een slavenschip van de Middelburgsche Commercie Compagnie. De wandtapijten 'De slag bij Rammekens', 'De slag bij Bergen op Zoom' en 'Het beleg van Zierikzee' zijn de pronkstukken van de Collectie Zeeland. Meer dan vierhonderd jaar geleden, in 1591, gaven de Staten van Zeeland opdracht tot het vervaardigen van een wandtapijt als herinnering aan de glorieuze overwinning die de Zeeuwse vloot op de Spanjaarden behaalde bij Bergen op Zoom. Het wandtapijt 'De slag bij Bergen op Zoom' (1574) werd geweven met wollen en zijden draden in het atelier van Francois Spierincx in Delft. Na aflevering werd in 1595 door de Staten besloten tot het weven van de andere vijf wandtapijten. Dit gebeurde in het atelier van de familie de Maeght in Middelburg, naar ontwerpen van Hendrick Vroom en Carel van Mander. De tapijten werden gehangen in het Prinsenlogement van het Abdijcomplex waar de Staten van Zeeland hun meest belangrijke gasten, waaronder landvoogden en vorsten, ontvingen. De serie wandtapijten werden in 1972 door de Provincie Zeeland in langdurig bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum in Middelburg. In de tentoonstelling wordt ook ingegaan op de restauratie van de zes Zeeuwse wandtapijten. De restauratie begon in 1955 met 'Het Prinsen tapijt' en werd in 2004 voltooid met 'De slag bij Rammekens'. Paswerk Textielrestauratie in Haarlem heeft dit omvangrijke karwei uitgevoerd. Er is gemiddeld 120 weken manuren per vierkante meter aan gewerkt. Activiteiten Spotter (gids). Voor jong en oud is er een speurtocht waarin de bezoeker zoekt naar verhalen die zijn afgebeeld op de wandtapijten. 33

Nehalennia | 2004 | | pagina 35