BARON DAVID HENDRIK CHASSÉ (1765-1849) Een Middelburgse generaal? Tobias van Gent Op nummer 30 van de Gortstraat in Middelburg bevindt zich een van de mooiste monumenten van Middelburg. De stichting Hendrick De Keyser heeft zich niet voor niets al in 1929 over het rijkversierde patriciërshuis ontfermd. Tegenwoordig herbergt het pand de sociëteit de 'Vergenoeging' en draagt het de naam 'Le Baron Chassé'. In het verleden heeft het huis echter 'St Michiel' (tot 1696) en 'de Engel' geheten (of 'Witte Engel' en 'Witte Huis'). Hoewel het grootste deel van 'Le Baron Chassé' halverwege de achttiende eeuw is gebouwd, stammen delen van het monument reeds uit de zestiende en zeventiende eeuw. Het pand is daardoor in oorsprong ouder dan de persoon naar wie het uiteindelijk is vernoemd. Generaal David Hendrik Chassé is een van de bekendste Nederlandse militairen uit de negentiende eeuw. Een uitmuntende veldheer kan hij niet worden genoemd. Zijn mooie carrière dankte hij meer aan zijn tactvol manoeuvreren in de politieke arena, dan aan zijn behendige optreden op het slagveld. David Chassé werd op 18 maart 1765 in Tiel geboren. Op 10-jarige leeftijd trad hij in dienst van het regiment waarin zijn vader als kapitein diende. De jonge militair lag in verschillende garnizoensteden, waaronder Axel. Op 16-jarige leeftijd werd hij luitenant. Aan het einde van de 18de eeuw was er in de Republiek een heftige politieke strijd gaande tussen de patriotten en de oranjeklanten (of oranjekraaiers). De burgerij (patriotten) streed voor democratische hervormingen die de stadhouder en de regentenoligarchie juist wilden tegenhouden. De tegenstelling verdeelde het Foto van het huis aan de Gortstraat, zoals opgenomen in W.5'. Unger, 'De monumenten van Middelburg' (1941). 2

Nehalennia | 2004 | | pagina 4