Den Doolaard Den Doolaard, pseudoniem voor C.J.G. Spoelstra, werd geboren in Zwolle op 27 februari 1901. Na het doorlopen van de HBS werkte hij een aantal jaren als boekhouder bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Vanaf 1928 wijdde hij zich geheel aan het schrijven. Hij moet worden gerekend tot de groep vitalisten, doch kreeg binnen die groep niet de erkenning die anderen (Marsman, Ter Braak, Slauerhoff) wel kregen. Den Doolaard zwierf veel over de Balkan en door centraal Europa. Veel van zijn boeken getuigen daarvan. Als verslaggever van Het Volk schreef hij een aantal felle artikelen tegen de opkomst van het nationaal-socialisme. Deze artikelen zijn later verschenen onder de titel Hakenkruis over Europa. Dit bracht hem niet alleen in conflict met de redactie van zijn krant, hij werd ook Oostenrijk uitgezet. Het is dan ook geen wonder dat hij direct na de Duitse inval in Nederland onderdook. Uiteindelijk kon hij met zijn vrouw via Frankrijk en Portugal ontkomen naar Londen. Daar werd hij redacteur en omroeper van de zeeliedenomroep De Brandaris en later van Radio Oranje. Ten tijde van de invasie in Normandië werd hij gemobiliseerd en reisde in de rang van le luitenant als oorlogscorrespondent met de geallieerde troepen door Europa. Zo kwam hij ook op Walcheren waar hij Jansen ontmoette, met als uiteindelijk resultaat dat hij door het Militair Gezag werd gedetacheerd bij de DDW. Daar werkte hij als liaison met het Engelse militaire apparaat. Bovendien vervulde Den Doolaard een rol als wat wij nu PR-functionaris zouden noemen. Na afloop van de (Fig. 8) Koninginnedag 1945. ...'t Is net Koninginnedag geweest, en wat was die gondelvaart door de straten niet schitterend!Ik vind dat Maartje de Vos de eerste prijs had moeten hebben, zei Anna scherp. Die kano met die zwanenborst was beslist veel mooier. 26

Nehalennia | 2004 | | pagina 28