droogmakingswerkzaamheden verbleef hij nog enige tijd op Walcheren, waar hij de roman Het Verjaagde Water voltooide. Niet alleen schreef hij deze roman.5 Hij maakte ook een serie foto's, die thans in het bezit zijn van het Zeeuws Documentatiecentrum. Den Doolaard overleed in 1994 in Hoenderlo. Het Verjaagde Water6 Onderwerp van Het Verjaagde Water zijn de gebeurtenissen vanaf het bombardement bij Westkapelle tot de sluiting van het gat van Rammekens. In de beschrijving wordt aandacht besteed aan het leven van de bevolking, en vooral ook aan het samenspel tussen de DDW, de aannemers en het militaire apparaat, alles tegen de achtergrond van de droogmakingswerkzaamheden. Met name dat laatste aspect heeft het mogelijk gemaakt de roman te plaatsen binnen een technisch goed gedocumenteerde context. Een vergelijking van de roman met de archieven van de DDW geeft duidelijk aan dat de roman de werkelijkheid op de voet volgt. Dat geldt ook voor het leven en zelfs de karakters van een aantal personages uit het boek, en dan weer met name de technici over wie wij als latere collega's nog veel gegevens konden verzamelen. De foto's van Den Doolaard, en ook de tekeningen van Bantzinger hebben het mogelijk gemaakt de gelijkenis tussen roman en werkelijkheid nader te onderbouwen. Binnen het bestek van dit artikel wordt verwezen naar de Figuren 8, 9 en 10 met bijbehorende tekst. (Fig. 9) Westkapelle, onmiddellijk na de sluiting. ...De caissons lagen schots en scheef, maar toch dicht bij elkaar, in het schuimende ebwater. Een paar meter van hem vandaan, op een hoop steen, zat een Westkappels meisje, zestien jaar misschien, hoogstens zeventien, een kind nog, met een gestreept schort, blote armen, een zwart jakje en een grote witten kanten muts rond haar fijne snuitje. Waar de naspeuringen op technisch gebied een grote gelijkenis hebben opgeleverd tussen roman en werkelijkheid moet een voorbehoud worden gemaakt bij de beschrijving van de bevolking. Hoewel bepaalde gebeurtenissen als zodanig op werkelijkheid berusten (het comité 'Walcheren moet droog', de spanningen tussen de aannemer en de bevolking in Westkapelle) was het niet mogelijk een zo gedetailleerde vergelijking te maken als voor de technische aspecten wel mogelijk was. Opvallend is wel dat er grote verschillen bestaan tussen de verschillende drukken van het boek. Daarbij valt op dat passages die wellicht als te persoonlijk zijn opgevat in een later stadium door de schrijver zijn verwijderd. Over de achtergronden van de verschillen hebben wij geen informatie kunnen vinden. 27

Nehalennia | 2004 | | pagina 29