(Fig. 10) Kobus Kalis (alias Berend Bonkelaar) in Rammekens, december 1945. ...Allemachtig, nou wist hij het ineens; die stem was hem al zo bekend voorgekomen! Natuurlijk, de man met de scheepsroeper was die ruwe uitvoerder met dat rode gezicht die hem had afgebekt op de Nolle... Terugblik De inundatie van Walcheren in 1944 en de daaropvolgende droogmaking vormen een belangrijk moment in de recente geschiedenis van het eiland. De droogmakingswerkzaamheden als zodanig vormen een belangrijke episode in de geschiedenis van de Nederlandse waterbouwkunde. Dit komt door de toegepaste innovaties, maar vooral ook door het feit dat nog geen zeven jaar na het sluiten van het gat bij Rammekens de opgedane ervaring opnieuw in de praktijk moest worden gebracht. De ingeslagen weg: het zoeken naar vernieuwing heeft uiteindelijk de voltooiing van de Deltawerken mogelijk gemaakt. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft van deze impulsen tot vernieuwing dankbaar gebruik gemaakt door de internationale marktpositie te verstevigen. Daarmee is de droogmaking van Walcheren in 1945 meer dan een regionale gebeurtenis. En daarmee is ook de roman Het Verjaagde Water een document geworden van historische betekenis, zowel voor Walcheren als voor de Nederlandse waterbouwkunde. *Prof. ir. K. d'Angremond is verbonden aan de TU Delft. Referenties 1. Florman, S.C., 1976: The existential pleasures of engineering. St. Martin's Press Inc., New York. 2. Ir. Comelis (Kees) Vriesman in interview NRC Handelsblad, 12 augustus 2000. 3. Crucq, Paul M., 2000: We never blaimed the crews. ADZ b.v., Vlissingen. 4. Crucq, Paul M., 2003 Aiming Point Walcheren. ADZ b.v., Vlissingen. 5. Last, J., Den Doolaard, A., Hoomik, Ed., 1945: Dit is Walcheren, met ills, van C.A.B. Bantzinger. H.D. Tjeenk Willink Zoon N.V., Haarlem. 6. Den Doolaard, A., 2001Het Verjaagde Water, bezorgd door K. d'Angremond en G.J. Schiereck. DUP Satellite, Delft. 28

Nehalennia | 2004 | | pagina 30