Afb. 2. Rekenpenning. Voorzijde: plattegrond van Sluis met de haven. Afb. 2. Keerzijde: plattegrond van Oostende. Materiaal: zilver. Doorsnede: 28 mm. Verguld harnas Ondanks het feit dat Zeeuws-Vlaanderen van groot strategisch belang voor de jonge staat der Nederlanden was, staat 1604 niet erg hoog genoteerd als nationaal belangrijke overwinning. Een eerder wapenfeit, de slag bij Nieuwpoort in 1600, heeft wel de geschiedenisboekjes gehaald. Wellicht komt dat omdat Maurits wel als een beroemd strateeg de geschiedenis ingegaan is, maar niet als een militair die grote veldslagen organiseerde. De Hollandse Staten en de Staten-Generaal waren over zijn militair succes in Nieuwpoort in ieder geval zo tevreden dat zij als dank Maurits een verguld zilveren harnas cadeau gaven. Het is in dit harnas, dat Maurits afgebeeld staat op het schilderij in het Rijksmuseum te Amsterdam van Michiel Jansz. van Mierevelt uit omstreeks 1625 (afb. 3). We zien hier een staande Maurits met in zijn rechterhand een staf, de linkerhand losjes rustend op tafel. Op de tafel is zijn helm geplaatst, benevens zijn handschoenen. Over zijn harnas is van de rechterschouder naar links een sjerp gedrapeerd. Zijn voeten heeft Maurits gestoken in gespoorde rijlaarzen. Achter hem zien we aan zijn voeten een schild staan. De achtergrond van het schilderij is verder ingevuld met enige wapenkleden. We zien hier een man van oudere leeftijd, enigszins kalend, en voorzien van de voor die tijd gebruikelijke puntbaard. Als het schilderij echt uit 1625 dateert is dit tevens het laatste levensjaar van Maurits. Op 23 april van dat jaar overleed hij in 's-Gravenhage op 58-jarige leeftijd. Voor het verdere vervolg van het verhaal is het van belang het schilderij goed te bekijken, omdat het afgebeelde harnas een cruciale rol hierin speelt. Zoals hierboven al even aangehaald, zijn belangrijke personen of gebeurtenissen vaak een reden om voorwerpen ter herdenking daarvan te vervaardigen. In het verleden werden voorwerpen of prenten eveneens vervaardigd om een politieke voorkeur uit te dragen. Bekende voorbeelden zijn de reeks penningen die geslagen zijn in de perioden van de Tachtigjarige Oorlog, als middel om het publiek kennis te laten nemen van diverse belangrijke gebeurtenissen. Het merendeel van die penningen is van messing, geschikt voor het dagelijks gebruik als speel- of rekenmiddel. De zilveren exemplaren vertegenwoordigden een bepaalde waarde en konden ook gewoon als betaalmiddel dienst doen. Dat er naast penningen ook andere historisch georiënteerde voorwerpen zijn vervaardigd bewijst onderstaande bodemvondst uit Middelburg. 30

Nehalennia | 2004 | | pagina 32