Afb. 3. Olieverfschilderij op paneel door Michiel JanszVan Mierevelt: Stadhouder Maurits, circa 1625. Zevenhonderd jaar geschiedenis naar het stort In het voorjaar van 1983 werd in Middelburg gestart met het graven van een bouwput ten behoeve van een parkeerkelder in het Geeregebied. De enorme hoeveelheid uitgegraven grond is vrijwel geheel gestort op een terrein waarop men later het industriegebied Arnestein zou ontwikkelen. Met de uitgegraven grond verdween ook zevenhonderd jaar Middelburgse stadsgeschiedenis naar het stort en de informatie die deze bevatte ging hiermee voorgoed verloren. Tientallen funderingen van middeleeuwse huizen, zowel in steen als in hout, greppels, sloten, een complete straat verdween. De bij de woningen behorende beerputten en tonputten die het afval bevatten van de bewoners, vaak kleine ambachtslieden, verdwenen voor het grootste deel vaak ongezien. In de uitgereden grond op het stortterrein trof men nog de laatste sporen aan, zoals bijvoorbeeld leerafval van een leerbewerker. Om een beeld te schetsen van de grote hoeveelheid grond volstaat om te zeggen dat gedurende drie weken van 's morgens tot 's avonds om de drie minuten een grote vrachtwagen met uitgegraven grond op het stort arriveerde. In één van de honderden storthopen is het onderstaande koperen voorwerp aangetroffen. Het betreft een mesheft, het lemmet is net bij de aanzet afgebroken, met als voorstelling een staande man in een harnas. Ondanks het feit dat de oorspronkelijk context verloren is gegaan, en we dus geen enkel idee hebben van welke woning het vondstmateriaal afkomstig was, gaat het hier toch om een historisch interessant voorwerp. 31

Nehalennia | 2004 | | pagina 33