Life without Objects'. Het is voor het eerst dat de productie van deze groep (1968-978) in Nederland is te zien. Superstudio is een radicale groep architecten die in de jaren zestig het bouwen wilde bevrijden van de consumptieve samenleving. Ze verzetten zich tegen de gangbare architectuur die, zo meenden zij, meestal gevestigde belangen diende, omdat zij inspeelt op een hang naar luxe en machtsvertoon. Ook objecten (dingen), beweerden ze, worden vaak uitsluitend gemaakt om de economie draaiende te houden. Elke paar jaar komt er een nieuw assortiment, een nieuwe garderobe, nieuw meubilair en nieuwe speeltjes. Superstudio stelde de vraag of er een alternatief bestaat: kan er een statusongevoelig bouwen bestaan, of objecten die de zucht naar consumptie niet bevorderen? In de tentoonstelling zijn bijna honderd schetsen uit de vroege periode van de Superstudio uit het persoonlijk archief van de groep te zien. Daarnaast zijn er foto's, collages, objecten en filmscenario's en twee originele Superstudio films. Plaats: De Vleeshal, Markt, Middelburg Openingstijden: di t/m zo 13.00-17.00 uur Entree: gratis (vrijwillige bijdrage tel. 0118 652200 Expositie 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden' In het Zeeuws Archief is tot 8 januari 2005 de tentoonstelling 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden' te bezichtigen. Het thema van deze tentoonstelling is de transatlantische driehoekshandel. Het Zeeuws Archief maakte voor de expositie vooral gebruik van documenten uit het omvangrijke archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (1720-1889). Dit archief vormt een belangrijke bron van informatie over de slavenhandel, omdat het de verschillende facetten van de slavenhandel zichtbaar maakt. Aan de hand van deze archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid krijgen de bezoekers een indruk van de geschiedenis van de transatlantische driehoekshandel. In de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan de aankoop, vervoer en verkoop van Afrikanen en het leven aan boord van een slavenschip. In de loop van het jaar van het Zeeuwse slavernijverleden worden andere activiteiten georganiseerd, waaronder discussiebijeenkomsten, lezingen, een 'literaire tocht' langs Zeeuwse scholen door een Antilliaanse en Surinaamse schrijver en een ontdekproject voor scholen met voorwerpen uit de tijd van de slavenhandel. In juni 2005 vindt een driedaags internationaal congres plaats onder de titel 'Slavery from within'. Het jaar van het Zeeuwse slavernijverleden wordt op 1 juli 2005 afgesloten met de onthulling van het Zeeuwse slavernij monument op de Balans in Middelburg. Sinds 2 juli is de website www.zeeuwsslavemiiverleden.nl te bezoeken. 49

Nehalennia | 2004 | | pagina 51