Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam en werkte hij bij Volker Stevin Dredging BV en het Water loopkundig Laboratorium Delft. Samen met ir. G.J. Schiereck bezorgde hij een geannoteerde herdruk van Het Verjaagde Water van A. den Doolaard. De ramp; breukvlak van oude en nieuwe tijd De ramp van 1953 heeft enorme gevolgen gehad voor natuur en landschap. Er waren directe gevolgen, zoals het afsterven van bomen en struiken en allerlei zoutmijdende kruiden. In hun kielzog verdwenen dieren die afhankelijk waren van bepaalde begroeiingen. Soms duurde het heel lang voordat verdwenen soorten weer vaste voet kregen in de regio. De indirecte gevolgen van de ramp zijn echter vele malen groter. De aanleg van Deltadammen en andere infrastructurele werken betekenden een einde aan de isolatie. Soorten verschenen en verdreven soms de oorspronkelijke soorten. De verdamming is voor natuur en landschap in de Delta een enorme aderlating. In het kader van de herstelwerkzaamheden na de ramp vonden veel ruilverkavelingswerken plaats. Daarmee was een trend gezet voor een golf van ruilverkavelingen die de hele provincie zou overspoelen. Chiel Jacobusse ('s-Gravenpolder, 1955) houdt zich al meer dan 30 jaar bezig met (de bescherming van) natuur en landschap in Zeeland. Was van jongs af aan actief bezig met natuurstudie (flora en fauna). Hij werkte vanaf 1978 in verschillende functies bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Momenteel heeft hij als Hoofd externe betrekkingen veel te maken met het behoud en de toekomstige vormgeving van het landschap in de pr. 4

Nehalennia | 2004 | | pagina 6