MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Cursussen in het Zeeuws Archief In samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert het Zeeuws Archief in januari 2005 twee cursussen: Genealogie voor beginners en Paleografie voor gevorderden. Wie waren mijn voorouders? Genealogie voor beginners Wilt u graag uw stamboom uitzoeken, maar weet u niet hoe u moet beginnen of hoe en waar u kunt zoeken? Schrijf u dan in voor deze. Tijdens de cursus leert u van de heer J.W. Zondervan hoe u een stamboomonderzoek kunt opzetten en in welke bronnen u kunt zoeken. Aan bod komen onder meer de registers van de burgerlijke stand, de bevolkingsregisters, de genealogische verzamelingen en niet te vergeten de mogelijkheden om via de computer onderzoek te doen. Het is niet noodzakelijk dat u thuis een computer heeft. U kunt gebruik maken van de computers in de studiezaal van het Zeeuws Archief. Tevens wordt ingegaan op de specifieke Zeeuwse kanten van voorouderonderzoek. Zowel theoretisch als praktisch worden de mogelijkheden en moeilijkheden op genealogisch gebied in Zeeland verkend. Ook aan moderne manieren van verwerking van door de cursist zelf in de aanwezige Zeeuwse bronnen gevonden gegevens wordt ruim aandacht besteed. Als cursusboek wordt gebruikt Zeeuwen gezocht, gids voor stamboomonderzoek in Zeeland. Dit boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor 17,50. Wat staat daar? Paleografie voor gevorderden Als u zich bezighoudt met genealogie of u bent geïnteresseerd in de geschiedenis van uw woonplaats of streek, dan komt u vroeg of laat in aanraking met oude archiefbronnen. Het lezen en begrijpen van oude stukken is vaak moeilijk en ingewikkeld. Wilt u uw leesvaardigheid van oude handschriften verder vergroten? Schrijf u dan in voor deze cursus. De cursus is een vervolg op die voor beginners, maar als u door zelfstudie al de nodige leesvaardigheid bezit, kunt u ook meedoen. Aan de hand van fotokopieën van teksten van archief stukken uit de periode van de 14de tot en met de 18de eeuw maakt drs. I.J. van Loo u vertrouwd met verschillende soorten oude handschriften. De teksten zijn afkomstig uit de Zeeuwse archieven. Als cursusboek wordt gebruikt Werken met Zeeuwse bronnen, tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken. Dit boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor 13,40. Cursusinformatie Beide cursussen omvatten 8 maandagavonden van 19.30-21.30 uur en worden verzorgd in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg. De eerste les begint op maandag 10 januari 2005. De deelnamekosten per cursus bedragen 89,00 voor leden van de ZVU/Zeeuws Genootschap/Heemkundige Kring, en 104,00 voor niet-leden. U kunt zich aanmelden via het ZVU-bureau (Spanjaardstraat 51Postbus 427, 4330 AS Middelburg, telefoon 0118-634800, e-mail vu-zeell@csnet.nl Vijftig jaar jongerencultuur Volgend najaar loopt in de provincie een project over vijftig jaar jeugdcultuur. Onderdelen zijn o.m. een expositie in het Zeeuws Archief en een muziekproject. Ook verschijnt een boek over het thema, dat behalve aan o.a. het 'actiewezen' en spraakmakende jeugdcentra veel aandacht zal schenken aan de geschiedenis van de Zeeuwse popmuziek. Wie beschikt over fotomateriaal (bands, festivals, concerten), documentatie en/of mooie verhalen over deze onderwerpen, wordt gevraagd contact op te nemen met Jan Kuipers via het redactieadres van Nehalennia ofjjbkuipers@zeelandnet.nl 34

Nehalennia | 2004 | | pagina 36