de Vlaamse evenknie De Standaard. Hij woonde en werkte vele jaren in Vlaanderen en sinds 2000 werkt hij voor Europees commissaris Bolkestein. In Ede brengt hij een persoonlijk verhaal over zijn ervaringen met taalvariatie in Vlaanderen en Nederland. En zonder de nieuwe folder van de Zeeuwse Dialectvereniging te kennen, kiest hij als titel 'Dialect, praten zoals gebekt'. Het middaggedeelte valt uiteen in drie delen: workshops, café-chantant en boekenmarkt. Er zijn workshops over het Woordenboek van de Gelderse Dialecten, over de verwerving van het dialect als tweede taal, over de Groninger dialectzanger Ede Staal, en over Vlaamse en Nederlandse streekgerechten. Verwerving van dialect als tweede taal wordt gebracht door Kathy Rys van de Universiteit Gent. Sommige Zeeuws-Vlaamse Nehalennia-lezers zullen haar nog kennen als redacteur van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten. In het café-chantant horen we afwisselend de Achterhoekse zanger Jan Ottink en de Vlaamse groep Arjaun. Deelname is gratis, behalve de lunch en het dialectenboek, die elk 12,5 euro kosten. Dat boek behandelt zoals gewoonlijk per regio of per provincie het thema van de dag. En daarin vinden de Zeeuwse bolussen en de Zeeuwse postekop ongetwijfeld een plaatsje. Wie geïnteresseerd is in deze dag kan een inschrijvingsformulier aanvragen via snd@mail.be of info@vcv.be, of via de consulent streektalen (v.de.tier@scez.nl - 0118 -670 883). Inschrijven kan door het inschrijvingsformulier terug te sturen of elektronisch via www.vcv.be, waar u een verwijzing naar deze dialectendag vindt. Er worden ook goedkope treintickets ter beschikking gesteld voor geïnteresseerde treinreizigers. De Reehorst ligt op wandelafstand van het station. Uit de regio's Vertellen in Zeeuws-Vlaanderen Het begint zo langzamerhand een traditie te worden: het verhalen vertellen in dialect tijdens de Week van het Zeeuwse boek. In samenwerking met de bibliotheek van Zeeuws-Vlaanderen (net gefuseerd) organiseerde de dialectvereniging een reeks vertellingen op diverse locaties in Zeeuws- Vlaanderen. De opzet is ongeveer overal hetzelfde: voor de pauze drie verhalen en na de pauze nog twee. Tussendoor een gezellig muziekje en na afloop een gezellig babbeltje. Het is dan ook altijd onze bedoeling de jeugd erbij te betrekken en daarvoor nodigen we altijd een jeugdige lezer uit, die meestal altijd met de hele familie en kennissenkring op de eerste en tweede rij zit. Meestal is dat een meisje en zij mag altijd als eerste optreden. Natuurlijk komt ze met een jeugdboek, bijvoorbeeld eentje van Carrry Slee, op de proppen. Vorig jaar hadden we een jongen uit Sluis en die had een jeugdverhaal, omgezet in dialect. Hij stak met kop en schouders boven de anderen uit. Misschien is het aardig om volgend jaar eens een verhalenwedstrijd te houden onder de jeugdige lezers van Zeeuws-Vlaanderen. De afgelopen periode waren er vertellingen te horen in IJzendijke (26 okt.), Kloosterzande (28 okt.), Koewacht (29 okt.), Hoek (2 nov.De Kling (5 nov.en Sas van Gent (4 nov.) met een gemiddelde bezetting van 75 bezoekers. Winterverziite Op 21 januari is er een gezellig middag en avond in het Dorpshuis in Biervliet onder de naam 'Winterverziite'. We komen bij mekaar om 16.30 uur. Er worden verhalen verteld en liedjes gezongen. Bij de verhalen zijn ook sfeervolle lichtbeelden te zien. Daarvoor zorgt Rien Marijs, een bekend natuurfotograaf. Verder is er snert in de lange pauze en om half acht ongeveer is het afgelopen. Verdere mededelingen zijn te lezen in de dagbladen en het Advertentieblad. 44

Nehalennia | 2004 | | pagina 46