doen voor de leden, maar ook werken aan uitbreiding van de familie. De vereniging werkt met louter vrijwilligers, en een jubileumjaar is dan een mooie gelegenheid om leden die veel voor de vereniging betekenen in het zonnetje te zetten. Na illustere voorgangster als mevrouw Van den Broecke-de Man, mogen Bas en Koos Oele en prof. dr. Weijnen zich met ingang van vandaag 'erelid' van de vereniging noemen. Koos en Bas worden beiden gelauwerd om hun werkzaamheden voor Nehalennia, waarvoor ze vele jaren de productie en lay-out verzorgden. Ook waren ze decennia bij de redactie betrokken. Voor iedereen die hem kent, gebeurt er nu iets bijzonders: Bas is zonder woorden Tijdens de rondvraag blijkt er toch onenigheid in de familie te bestaan. Gedurende het ogenblik stilte voor de dit jaar overleden verenigingsleden gingen alleen de voorzitter en enkele mensen uit de zaal staan om hun respect te betuigen. Er wordt echter om mij heen instemmend gemompeld als wordt verzocht in het vervolg de overledenen weer staand te gedenken. De vergadering kan hiermee toch weer positief worden afgesloten. Opening Dialectdag 2004 Dit jaar valt de eer te beurt aan de burgemeester van Kapelle, de heer Kramer. Hij heeft een verjaardagscadeautje voor de vereniging: hij houdt zijn speech in het Zeeuws. Ondanks het feit dat hij al vele jaren geen dialect meer heeft gesproken, weet hij zich goed te redden. De kleine foutjes die hij af en toe maakt (terug op 't nest in plaats van terug op 't nist, en fiet in plaats van feit) spreken alleen in zijn voordeel. En dat voordeel zou hij volgens eigen zeggen in de toekomst nog wel eens nodig kunnen hebben, als aan de gekozen burgemeester de eis zou worden gesteld dat deze het plaatselijke dialect machtig moet zijn. Wat dat voor de commissaris van de koningin inhoudt, laat hij even in het midden. Hij is er van overtuigd dat we het Zeeuws als onderdeel van onze eigen cultuur in brede zin moeten koesteren: 'Dat is 't dubbel en dwas waerd!' Hij illusteert dit verder met uitdrukkingen als: 'een Zeeuw zonder dialect is as een juun zonder pel', en 'me motte oans nie schaeme voe oanze Zeeuwse cultuur: eens een Zeêuw, oaltied een Zeeuw' en geeft zich uiteindelijk op als lid van onze vereniging met de mededeling 't komd oal goed'. Overigens gaf hij wel aan dat er binnen het Zeeuws zeer veel verschillende dialecten bestaan en dat alle door hem verkeerd uitgesproken woorden deel uitmaken van zijn eigen Zeeuwse dialect. Hij zou zö familie van me kunnen zijn. Verrassing Dan geeft burgemeester Kramer tot verbazing van alle aanwezigen het woord aan zijn collega uit Terneuzen, burgemeester Lonink. Als er verschillende familieleden van bestuurslid Rinus Willemsen de zaal betreden, 1 gint het besef door te dringen dat hier iets bijzonders aan de hand is. 51

Nehalennia | 2004 | | pagina 53