Lodewijk de Vrome als 'miles christianus'ca. 814. Hrabanus Maurus, Laus sanctae crucis, Bibliotheca Apostolica Vaticana, Rome, Reg. lat. 124, fol. 4v. Vikingen Vanaf 835 worden er regelmatig vikingraids op de Engelse kusten gemeld23. Domburg moet rond die tijd een belangrijke rol zijn gaan spelen als steunpunt voor Deense piraten en kon tevens als uitvalsbasis dienen voor aanvallen op de Friese kustlanden. Want deze werden vanaf 834 praktisch jaarlijks door plunderingen geteisterd. Hun aanwezigheid op het eiland is voor de eerste jaren slechts indirect af te leiden, want een directe getuigenis van hun verblijf hebben we niet. Zo zou volgens de kroniekschrijver Flodoard de bij keizer Lodewijk de Vrome in ongenade gevallen bisschop Ebo van Reims in 834 naar de Noormannen zijn gevlucht24. Blijkbaar ging Flodoard er in de tiende eeuw van uit dat ze zich permanent in of ten noorden van West-Francië hebben opgehouden. Ook de actie van Lodewijk de Vrome - hij wilde een militaire versterking op Walacria realiseren - wijst op de plaatselijke aanwezigheid van piraten. Al in 834 reorganiseerde hij de door zijn vader Karei de Grote opgezette kustverdediging en het jaar daarop nam hij aanvullende defensieve maatregelen24. Maar dat alles had weinig succes, de plunderingen gingen door. De keizer bestrafte enige graven wegens hun nalatigheid bij de bestrijding van de piraten en dreigde met strengere straffen26. En dan wordt Walacria overrompeld, juist de plaats waar de Frankische militaire bezetting aanzienlijk en waarschijnlijk de grootste in de Friese en Vlaamse kustlanden was. Het moet voor de aanvallers dan ook van groot belang geweest zijn dat dit voor hun essentiële steunpunt heroverd werd. In de zomer van 837 kregen Deense piraten het eiland na deze raid in handen27. Lodewijk de Vrome stelde direct een reis naar zijn opstandige zoon Lotharius I (840-855) in Italië uit en haastte zich naar zijn palts in Nijmegen om maatregelen te nemen28. Blijkbaar was deze gebeurtenis zo 6

Nehalennia | 2006 | | pagina 10