maar de weinig effectieve verdediging kon de aanvallen niet afslaan. Pas na een lange reeks van vikingplunderingen in het Scheldegebied84 werden de indringers eindelijk verdreven85. Volgens Hincmar waren hiervoor pagenseslandslieden, verantwoordelijk. Maar het is waarschijnlijker dat Boudewijn hierin een doorslaggevende rol heeft gespeeld. Hincmar zal 's konings toestemming voor Boudewijns huwelijk - waarvan hij een fel tegenstander was - als een persoonlijke nederlaag hebben opgevat. Hij repte dan ook met geen woord meer over de rijzende ster van Kareis nieuwe schoonzoon86. Het ligt dan voor de hand dat de rancuneuze bisschop ook Boudewijns succesvolle verdediging van Vlaanderen zal hebben verzwegen. De politieke manoeuvres van Karei de Kale hebben, kort gezegd, in belangrijke mate bijgedragen tot een stabiele situatie in het Vlaamse kustgebied, met als belangrijkste uitkomst de opkomst van Brugge. Illuminatie uit het 'Utrechtse psalter', abdij van Hautvillers, ca. 830, Universiteitsbibliotheek Utrecht, ms. 32, fol. 34r. Met de komst van Boudewijn naar Vlaanderen brak er voor Walcheren een nieuwe fase aan. De eerst continue piratenbezetting kreeg een meer intermitterend karakter. Lotharius II (855-869) schonk het kroondomein Walacria aan bisschop Hatto van Verdun, niet toevallig tevens abt van Echternach met bezittingen op het eiland87. We weten niet wanneer deze schenking heeft plaatsgevonden. Maar we mogen aannemen dat dit in een periode van sterk verminderde activiteit in het Scheldegebied is gebeurd, dus na 864. Als Dekker88 stelt dat er uit de kroniek van Dudo geen permanente bezetting van Zeeland valt af te leiden, dan kan hij in zoverre gelijk hebben dat dit gold voor de periode waarover Dudo schreef. En dat is wanneer het merendeel van de Denen naar Engeland is vertrokken, want na enige avonturen in het Rijnland kozen ze het ruime sop89. We ontmoeten hen in 865 in Engeland, waar ze de opvolgende jaren als Scaldingi onder leiding van de eerder genoemde Ubbi 'de Fries' in Northumbria een bloedbad hebben aangericht90. Ubbi was blijkbaar aan beide zijden van de Noordzee actief. Hij kwam om toen hij in 878 met zijn leger op de Engelse zuidkust werd verslagen91. De Denen maakten gedurende een periode van 15 jaar in steeds wisselende bezettingen grote delen van Engeland onveilig totdat ze door de Engelse koning Alfred de Grote weer naar het vasteland werden verdreven. Dit leger, in de Angelsaksische Kroniek aangeduid als micel herehet grote leger, stond aan de wieg van de Deense kolonisatie in Engeland. 16

Nehalennia | 2006 | | pagina 20