"VS* Bij het bieie kan men op drie manieren punten behalen: mie 'roem' (speciale kaartcombinaties die men toevallig in handen krijgt), deur sloegen t' aelen (door bij het beurtelings opgooien van een kaart de hoogste kaart in te brengen), of door een bepaalde spelvariant te spelen die een vooraf bepaald aantal punten oplevert, b.v. deur misère te gaen (zie hierna). In Figuur 2 is een voorbeeld te zien van roem: vijf opeenvolgende kaarten in de ruten is 100 punten waard. En Figuur 3 is een voorbeeld van een slag; als klaover niet de troefkleur is, dan levert deze slag 23 punten op: de deinen leveren 10 10 20 punten, en de keunik 3. Tenslotte levert de spelvariant misère gewoonlijk 250 punten op. Iemand die misère gaèt, kan men echter met een bod van 250 punten of meer nog ojbieie, ofwel qua bod overtreffen. Al deze genoemde kaarttermen zullen in het vervolg van dit artikel nader worden uitgelegd, te beginnen met het begrip 'troef. Figuur 2 Ja 1 Figuur 3 'Troef is de kleur die door degene die het spel bepaalt als zodanig is aangewezen, en die daardoor tijdens het vigerende spel alle andere kleuren in rangorde overtreft. De troef is tevens van belang aangaande de roem, zij het enkel voor de waardering van de speciale combinatie vrouiwe en keunik in de troefkleur heet deze combinatie 'stuk' en levert zij 20 punten aan extra roem op. Tabel 1 geeft het complete overzicht van alle mogelijke soorten roem. Drie of vier dezelfde staan hier voor drie of vier kaarten van verschillende kleuren maar van gelijke waarde, niet zijnde drie of vier boeren, en 'driekaart', 'vierkaart' en meêrkaart voor reeksen van drie, vier of meer opeenvolgende kaarten in één kleur. Een meêrkaart krijgt vaak als toenaam de naam van de hoogste kaart in de reeks, en men spreekt b.v. van vuufkaart rutenboer (zoals in Figuur 2). Voor de totale roem mogen de kaarten in één 'hand' als regel slechts éénmaal worden meegeteld, behalve stuk.7 Overigens verschilt de waardering van drie of vier dezelfde en drie of vier boeren per landstreek in het algemeen, en per kaartgezelschap in het bijzonder. Roem Punten (NB, ZB) (W,ZV) Driekaart 20 20 Vierkaart 50 50 Meêrkaart 100 100 Stuk 20 20 drie dezelfde 100 - drie boeren 200 - vier dezelfde 200 100 Tabel 1. De totale roem in één hand kan dus variëren van nul of enige tientallen tot zelfs enige honderden punten. Zo bedraagt de totale roem in Figuur 4 volgens de rechtertelling in Tabel 1 minimaal 40 punten, en volgens de linkertelling minimaal 200 punten. Ingeval arten de troefkleur is, bedraagt de totale roem zelfs resp. 60 en 220 punten. 31

Nehalennia | 2006 | | pagina 35