en met liefde geschreven en samengesteld. Het is niet zozeer een kunstzinnige beschouwing van het werk. als wel het volgen van de kunstenaar door diens leven en werk van zijn eerste tekeningen tot nu toe. In de vormgeving zijn er twee punten die mijns inziens anders hadden gekund. Zo vind ik het telkens weer terugkeren van de octagonaal teveel van het goede. De voorkant wordt zoals beschreven gesierd door een detail uit het schilderij ln de Indre 2003. Voor mijn gevoel zit de kijker nu te dicht op het doek. Het is groot (202 x 133) en eigenlijk moet de kijker een paar meter van het doek afstaan. Maar dit zijn slechts kleinigheden. Het boek als geheel is een lofzang op het werk van de Goese kunstenaar De Muynck. Het adagio dat wat van ver komt lekkerder is, gaat hier zeker niet op; dichtbij is ook fraai werk te vinden. Paul van Kempen Caroline Hom, Verborgen kastelen in zicht. Archeologisch onderzoek en inrichting van kasteelterreinen (Amsterdam: RAAP Archeologisch Adviesbureau BV, 2005). 104 blz., paperback, fullcolour. ISBN-10: 9053721142; ISBN-13: 9789053721148, 10,-, verkrijgbaar via boekhandel Halos (www.halos.nl). In november 2005 verscheen ter gelegenheid van het Jaar van het Kasteel 2005 en het daarmee samenvallende twintigjarig jubileum van RAAP Verborgen kastelen in zicht, een publieksboek over archeologisch onderzoek en de inrichting van kasteelterreinen. Veel kastelen in ons land zijn in het verleden verwoest, afgebroken en voor het blote oog verdwenen, maar in de bodem liggen vaak nog vele resten verborgen. Met archeologisch onderzoek zijn die in veel gevallen goed op te sporen. Zo heeft RAAP in de afgelopen jaren ruim 350 kasteelterreinen onderzocht en geadviseerd over de inrichting daarvan. Hierover gaat Verborgen kastelen in zicht. Annemieke Wielinga (directeur van de Nederlandse Kastelen Stichting) schreef het voorwoord. RAAP Archeologisch Adviesbureau stelde het rijk geïllustreerde boek samen ter informatie en inspiratie. Het is gemaakt voor gemeenten, eigenaren en beheerders van kasteelterreinen, maar ook voor ontwerpers en anderen met belangstelling voor kastelenonderzoek - voor iedere geïnteresseerde dus eigenlijk. De vele voorbeelden tonen tal van manieren om verloren gewaande kastelen op te sporen en weer zichtbaar te maken. Per provincie wordt een voorbeeld van kasteelonderzoek door RAAP uitgelicht. Voor Zeeland valt die eer te beurt aan de Toren van Bourgondië in Sluis (2002). Voorafgaand hieraan wordt een kaartje 'Kasteelonderzoek in Zeeland' gepresenteerd (pag. 91). Vijftien locaties in Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen zijn hierop te zien. Een klein minpuntje van deze inderdaad inspirerende en kleurig uitgevoerde publicatie: er staat niet bij het kaartje vermeld dat het uitsluitend onderzoek door RAAP betreft, waardoor de lezer wellicht de waan bevliegt dat er geen andere kasteelterreinen in onze provincie archeologisch zijn onderzocht, hetgeen verre van juist is. Robbert Jan Swiers Jan Kuipers Reconstructie van de Toren van Bourgondië, Sluis (RAAP Archeologisch Adviesbureau). 36

Nehalennia | 2006 | | pagina 40