September is de redactie immers uitgebreid met vier nieuwe redacteuren. Roxane Vandenberghe, die vroeger al de aflevering over de zeevisser maakte, kwam op 1 oktober weer in dienst van het WVD. De andere drie. Liesbet Triest, Evelien Van Renterghem en Matthias Lefebvre, begonnen in september. Evelien is verantwoordelijk voor de enquêtes en onderhoudt de contacten met de medewerkers. Zij voert ondertussen ook gegevens in i.v.m. voedsel en levensstadia. Liesbet zal zich o.l.v. Veronique De Tier en Jacques Van Keymeulen bezighouden met het lichaam en Matthias werkt samen met Tineke De Pauw aan school en spel. Roxane en Veronique voeren de veeteeltterminologie verder in. Nadat de aflevering over kleinvee en pluimvee af is, zal Roxane zich bezighouden met de gewassen en de oogst. Veronique De Tier lichtte op deze bijeenkomst de stand van zaken toe, zowel voor wat het WVD-gedeelte betreft als voor de Zeeuwse activiteiten als consulent streektalen. Daarna toonden alle redacteuren wat woordkaarten uit hun onderzoeksgebied. Zo leerden we wat bij over puilogen, over de schommel, over het innerlijke en over pluimveebenamingen. Daarop werd door het aanwezige publiek uiteraard gereageerd en zo kwam het tot leuke discussies. Na de koffie met bolus, kon iedereen de benen strekken om een bezoek te brengen aan het schoolmuseum in Terneuzen. Rinus de Jonge vertelde enthousiast over wat er allemaal te zien is. Daarna kreeg iedereen nog een bitterbal en een drankje. Het is altijd leuk om dit gezelschap samen te brengen. Voor de informanten is het ook een motivatie om weer verder te gaan met het invullen van soms wel eens veel vragenlijsten. Gelukkig kunnen we zo nu en dan ook nieuwe informanten verwelkomen, zoals deze keer het geval was. Bent u ook geïnteresseerd in het Zeeuws-Vlaamse dialect en wenst u mee te werken aan het invullen van vragenlijsten over algemene woordenschat, dan kunt u zich nog steeds aanmelden bij Rinus Willemsen. Wij zoeken vooral in het midden van Zeeuws-Vlaanderen nog wat meer informanten. De Zeeuwse Klapbank U hoorde hier al eerder iets over het project 'De Zeeuwse Klapbank', een reizende, multimediale presentatie van een aantal geselecteerde dialectfragmenten die de verschillende dialectgroepen van het Zeeuwse taalgebied representeren. De tekstfragmenten (mensen vertellen hierin over aspecten uit het leven van alledag) zijn opgenomen in de jaren 60 en 70 van de vorige eeuw en bevinden zich in het Meertens Instituut in Amsterdam (Instituut voor onderzoek en documentatie van Nederlandse taal en cultuur) en in de vakgroep Nederlandse Taalkunde van de Universiteit Gent. Naast het beluisteren van de geluidsfragmenten kan in de tentoonstelling de structuur van het Zeeuwse dialectlandschap worden bekeken, aan de hand van taalkaarten, voorwerpen e.d. De naam 'Klapbank' verwijst naar de vele dorpsbanken in Zeeland, waar mensen gebeurtenissen van alledag bespraken of waar de jongeren zaten om gezellig te kletsen. Hier en daar is nog wel zo'n klapbank te vinden in Zeeland. Met deze reizende tentoonstelling hopen we een breed publiek in de provincie kennis te laten maken met dit bijzondere aspect van het Zeeuws cultureel erfgoed. De presentatie van 'De Zeeuwse Klapbank' staat gepland voor eind juni 2006, bij de SCEZ (Gebouw De Burg in Middelburg). Daarna gaat de tentoonstelling door de provincie toeren en uiteindelijk zal ze eindigen in enkele regionale cultuurhistorische musea in Zeeland. Voor meer informatie zie ook www.scez.nl Zeeuwse muziek: een dialectwedstrijd De werkgroep Dialect en Muziek van Stichting De Zeeuwse Taele organiseert een wedstrijd. Geen gewone wedstrijd, maar een wedstrijd voor muzikanten en groepen die een song met een Zeeuwse tekst op de planken willen brengen. Bands die tot nu toe Engels- of Nederlandstalige songs maakten, maar ook nieuwe bands en muzikanten worden uitgenodigd om mee te doen. Het doel van deze wedstrijd is immers om het Zeeuws als taal in alle soorten muziek te stimuleren, met als eindproduct een muziekavond of -middag waarop de deelnemers hun Zeeuwse nummer zullen brengen. Hoort u in uw buurt wel eens iemand zeggen dat wat Surrender en de Lamaketta's doen 42

Nehalennia | 2006 | | pagina 46