gebóöm Axelèr kan'k da trouwns 'ost nie uut m'n strotte kriegn. Met zulke keuzemogelijkheden kun je eigenlijk alleen maar verwachten dat een juist gebruik van 'in' en 'op' verwatert. Soms is "t ook erg ingewikkeld om de regel goed toe te passen. Mevr. Slager-den Engelsman uit Vosmaer (Oud-Vossemeer) verwoordt dit als volgt: 't Eiland Thole ei zes durpen in êêne stad (Thole). We zegge 'die weun op (bijv.) Stalland'. Ok bie de aore durpen is't op. Behalve stad Thole, dan zegg m'n 'Ie weun in Thole'. Ma we weune op 't eiland Thole. 't Is nog d ingwikkeld ee?' Met de reactie van dhr. H. Uyl uit Veldhoven maken we het nog wat cryptischer: 'Ik bin geboore in Thole (stad). Mar m'n vaoder op Pooflie. Ik kommen dus uut Thole in m'n vaoder van Pooflie. En je kun van Thole (van het eiland Tholen) kommen mar ok uut Thole (uit de stad Tholen)'. We sluiten deze bloemlezing af met een spotrijmpje dat dhr. B. Roozemond uit Staevenisse noteerde op zijn vragenformulier. Tole is een stad, Poflie is nog wat. Schaarpenisse blienkt. Smurdiek stienkt. Staevenisse kummen nie misse. Suttalland is een töóverkot. Vosmaer doe ze de deure op slot. Uitwerking vragenlijst Voedsel 6: Groenten-deel 1, WVD139-1 van 2 (bijlage Nehalennia nr. 148). Een opmerking vooraf. Uit de diverse beantwoordingen bleek dat veel medewerkers de omschrijvingen nogal cryptisch vonden. We zullen bij toekomstige vragenlijsten er beter op letten dat de vraagstellingen zo concreet mogelijk zijn. We kregen 37 ingevulde lijsten terug uit de volgende (sub)taalregio's. W-4; ZB-10; T/Phi-8: SchD- 3; ZVW-4; ZVO-zd-3; LvH-3; GOfl-2 Gebruikte afkortingen: W. (Amd.: Arnemuiden, Bgk.: Biggekerke, Kod.: Koudekerke, Lrs.: Sint Lourens, Mik.: Meliskerke, Ok.: Oostkapelle, Osb.: Oost-Souburg, Wkp.: Westkapelle), Z.B. (Bsl.: Borssele, Gpol.: 's-Gravenpolder, Ha.: 's-Heerarendskerke, Hrh.: 's-Heerenhoek, Hdk.: Hoedekenskerke, Ier.: Yerseke, Kn.: Kruiningen, Kpl.: Kapelle, Ktg.: Kloetinge, Kwd.: Kwadendamme, Ndp.: Nieuwdorp. Ovz./Dw.: Ovezande/Driewegen, RIL: Rilland, Wolf.: Wolphaartsdijk), N.B. (Col.: Colijnsplaat, Kg.: Kortgene, Ks.: Kats), T./Phi. (Ank: St. Annaland, Mtd.: St. Maartensdijk, Ovm.: Oud-Vossemeer, Po.: Poortvliet, Scherp.: Scherpenisse, Tin.: Tolen-stad, Phi.: St. Philipsland, Svn.: Stavenisse), Sch-D. (Bns.: Bruinisse, Bwh.: Brouwershaven, Elm.: Ellemeet, Hsd.: Haamstede, Nwk.: Nieuwerkerk, Otl.; Oosterland. Rns,: Renesse, Zr.: Zierikzee), Z.V.W. (Adb.: Aardenburg, Cz.: Cadzand. Nvt.: Nieuwvliet, Gde.: Groede, IJzd.: Ijzendijke, Zzd.: Zuidzande), Z.V.O-zd. (Kw.: Koewacht), LvA. (Ax.: Axel. Hok.: Hoek, Nz.: Temeuzen, Sik.: Sluiskil, Zsg.: Zaamslag), LvH. (Hek.: Hengstdijk, Klz.: Kloosterzande, Lam./Kt.: Lamswaarde/Kuitaart), ZVO-zd. (Cg.: Clinge, Kw.: Koewacht, Ovs.: Overslag, Zdp.: Zuiddorpe), G-Ofl. (Mdh.: Middelharnis, Ntg.: Nieuwetonge, Odp.: Ouddorp). Voedsel 6: Groenten, deel 1 Hoe noemt u in uw dialect? Algemeen 1Het plantaardige voedsel dat bij een warme maaltijd wordt gegeten samen met de aardappelen en het vlees? We eten vandaag patatten, vlees en 60

Nehalennia | 2006 | | pagina 64