werd de plaats veelal aangeduid als Walacria, waarvan de naam Walcheren afgeleid is2. Nadat andere delen van het eiland bewoonbaar werden, kreeg het hele eiland deze naam. Ook andere, toen nog naamloze, en waarschijnlijk onbewoonde eilanden werden tot Walacria gerekend. De naam werd steeds gebruikt voor zowel de nederzetting als het achterliggende land, omdat beide zeer met elkaar verweven waren. Het eiland bleef voortbestaan, maar de nederzetting is lang geleden door de zee verzwolgen. Dat was ook het lot van een nederzetting op Schouwen, aan de overzijde van de Scheldemonding, waarschijnlijk Scaltheim geheten3. Schriftelijke bronnen suggereren steeds het grote belang van Walacria. terwijl Scaltheim nauwelijks of niet ter sprake komt. Willibrord op Walcheren, schoolplaat van Charles Rochussen (1824-1894). Het heidense afgodsbeeld dat Rochussen heeft weergegeven is een Romeins beeld van Mercurius. De resten van de vroegmiddeleeuwse nederzetting op Walcheren waren tot in de negentiende eeuw zichtbaar, doch zijn nu door de voortschrijdende kusterosie te ver van de laagwaterlijn verwijderd om ooit nog tevoorschijn te komen. Tegenwoordig komen op het strand slechts af en toe structuren vrij, zoals ontwateringssloten, die oorspronkelijk meer landinwaarts gelegen waren. Voor de Walcherse kust bij de buitenplaatsen Duinvliet en Westhove ten noordoosten van Domburg zijn twee vroegmiddeleeuwse bewoningskernen met grafvelden gevonden. Daarvan is de locatie Duinvliet, op grond van munten en andere vondsten, in de zesde tot en met de achtste eeuw en de locatie Westhove in de negende eeuw gedateerd4. De handelsplaats Walacria raakte in het midden van de negende eeuw in verval. De economische activiteiten verplaatsten zich aan het begin van de tiende eeuw naar het centrale deel van het eiland. Toch moet de plaats aan het einde van de negende eeuw nog van belang geweest zijn. De toen aangelegde 'duinburcht', waarvan de naam Domburg is afgeleid, zal niet toevallig de grootste van de Zeeuwse ringwalburgen geweest zijn5. De vroegmiddeleeuwse handelsplaats lag op een verhoogde rug aan de zogenoemde kreek van 3

Nehalennia | 2006 | | pagina 7