OVER BOEKEN Frank Deij en Hans de Coninck, Reynier de Muynck - Op Goese Gronden (Eigen beheer. Goes 2005). 23 x 22,5 cm, 104 biz., paperback, fullcolour. Op eigen kracht het als autodidact ver schoppen in de kunstwereld gebeurt niet elke dag. Reynier de Muynck is een Zeeuwse kunstenaar - uit Goes - die in staat is gebleken zich boven het regionale niveau uit te tillen tot nationaal en internationaal erkend kunstenaar. Frank Deij en Hans de Coninck vonden het hoog tijd worden om aan het werk van De Muynck aandacht te besteden in boekvorm. Ze hebben verkozen dat te doen in eigen beheer. Het resultaat is een fraai vormgegeven boekje in fullcolour. Het werk van De Muynck wordt chronologisch gevolgd aan de hand van persoonlijke ontwikkelingen die de kunstenaar heeft doorgemaakt. Zijn werk als fijnschilder met oog voor detail is al in zijn vroege periode (jaren zeventig en tachtig) te herkennen, evenals zijn voorliefde voor mythische onderwerpen. De manier waarop hij in de jaren tachtig gewaden en doeken op gedetailleerde manier weergaf is een uitdrukking voor het afwerpen van de oude kleren (de periode ervoor) en de nieuwe periode. In zijn persoonlijke leven lijkt hij de moderne tijd te omarmen en zijn vroegere leven - waarin hij voor zijn kunstuitingen de naam Ramandra gebruikte - af te stoten. Zijn werk werd daarna monumentaler en, voor wie het wil en kan zien, meer voldragen. Hij begint een periode waarin hij fresco's maakt, maar tot in de jaren negentig blijven draperieën belangrijk in zijn werk, zoals in Draperieën 1991 en Draperieën 1992. In dit laatste werk is er oog voor klassieke tempelruïnes en slangen; de mystiek dringt zich weer op. In de eerste jaren van de nieuwe eeuw komt de mystiek volop aan de orde in schilderijen als Celestial en Genkode, waarbij grote beelden van een ongekend verleden het onderwerp van de kunstenaar zijn. In 2002 beschildert De Muynck het plafond van theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland, overigens een prachtig theater waar deze schildering ten volle tot zijn recht komt. Een vergelijking met de Sixtijnse Kapel in Rome dringt zich op. Een paar jaar geleden werd De Muynck ernstig ziek. Die periode is in zijn kunst van die tijd terug te vinden; hij visualiseerde zijn ziekte, zoals op het werk Living Beings. De Muynck herstelde en nieuw werk kondigde zich aan, zoals Treurwilg 2004. Mystiek werk bleef echter ook komen, zoals Aartsengelen 2004. Tijdens zijn herstelperiode in Frankrijk werd De Muynck geïnspireerd door een model dat voor hem wilde poseren. Het leverde onder meer het prachtige In de lndre 2003 op, dat tevens de voorkant van het boek siert. De Muynck is een eigenzinnige kunstenaar die zijn eigen weg zoekt en zich meer door persoonlijke ontwikkelingen laat leiden dan wat er door de omgeving van hem wordt gevraagd of verwacht. Dat leidt er een enkele keer toe dat hij zonder dat zelf te willen of te beogen door zijn acties de omgeving shockeert, zoals bij een schilderij na de ramp van 11 september 2001 Op Goese Gronden is een eerbetoon van vrienden aan de Goese kunstenaar. Het boek is verzorgd 35

Nehalennia | 2006 | | pagina 39