)e Moffenschans. Foto W.J. van Immer seel, 2005. migevormd tot buitenplaats. In 1604 kreeg de hervormde kerk van Terneuzen een nieuwe redikant. Dit was de historicus en befaamde botanicus Petrus Hondius. die zijn opleiding had ;enoten bij de kruidkundige professor Clusius. Hondius werd een goede vriend van burgemeester ierlippens en vestigde zich op diens buitenplaats. Hondius woonde op de Moffenschans tot zijn ood in 1621. )p de Moffenschans ontving hij onder andere Jacob Cats en Daniel Heinsius en schreef hij Nederlands bekendste en meest geciteerde hofdicht dat hij opdroeg aan Serlippens: Dapes inemptae f de Moufeschans, dat is de soeticheyt des buytenlevens vergeselschapt met de boucken. Hier weekte Hondius bijzondere en uitheemse planten en kruiden, en zelfs vermoedelijk als eerste in :eze streken aardappelen. Na de dood van Serlippens is de buitenplaats wederom tot boerderij erworden. Eind negentiende eeuw is deze boerderij, die nog restanten van het buiten bevatte, .fgebroken en vervangen door het huidige huis. Ben fraaie negentiende-eeuwse buitenplaats gebouwd op de wallen van Aardenburg was Bloemendaal. Het is opvallend dat er verder over dit buiten bijna niets bekend is. Dominee 'raandijk die Bloemendaal bezocht, roemde in 1888 'de aanzienlijke buitenplaats Bloemendaal, net waterpartijen, trotsch geboomte, gazons, bloem- en heesterperkenOnbekend is wie de stichter was en wanneer dit gebeurde. De bouwstijl doet een datering rond 1840 vermoeden, maar archiefonderzoek zou hier meer duidelijkheid kunnen verschaffen. De laatste eigenaresse was 'hilippa Louise van den Broecke. Bloemendaal is in 1910 afgebroken zoals bepaald door Philippa van den Broecke in haar testament. Ook over de buitenplaats Tivoli bij Hulst is zeer weinig bekend. Oorspronkelijk was dit het 13

Nehalennia | 2006 | | pagina 15