Heidelberg, de Hortus Palatinus, (olieverfschilderij van J. Fouquières, omstreeks 1620). Dat Philips aan verschillende hoven is geweest van vooraanstaande Italianen, was van groot belang voor zijn vorming en voor de ideeën die hij daarna meebracht naar Nederland en met name naar Walcheren. Hij werd vorstelijk ontvangen in Verona, Florence13 in Mantua en natuurlijk in Rome, waar hij paus Julius II opzocht. Deze vond in Philips een goed onderlegd gesprekspartner op uiteenlopende gebieden als oorlogsvoering, maritieme zaken, schilderkunst en architectuur.14 Philips kwam in Rome op een moment dat er, vooral achteraf gezien, belangrijke kunstwerken gemaakt werden. Michelangelo begon in januari 1509 aan het fresco op het plafond van de Sixtijnse kapel, Rafael was begonnen met de aankleding van het Vaticaan, Bramante was volop aan het werk in Rome, de paus had twee jaar tevoren de eerste steen gelegd voor de nieuwe St. Pieter. Philips, die zelf ook tekende, moet hebben genoten van het werk van deze kunstenaars. Ook de waterwerken die Julius aan had laten aanleggen boeiden hem. Immers, hij had zelf nieuwe polders in Zeeland laten aanleggen. Julius had verschillende fonteinen laten herstellen, zoals die in het belvedère met het bijbehorende aquaduct, die bij de S. Maria in Trastevere en de Trevifontein.15 De oude ruines die overal in Rome waren te vinden, werden nagetekend door Gossaert.16 Deze Gossaert ging met hem mee naar het kasteel in Souburg. Philips van Bourgondië bleek niet alleen een belangrijk mecenas, hij bemoeide zich duidelijk zelf ook met de totstandkoming van de kunstwerken zoals in de brieven van de humanistische hofdichter Geldenhouer aan anderen en in de levensgeschiedenis die Geldenhouer over Philips maakte, staat te lezen. Ook het gedicht dat Gerrit Geldenhouer schreef over de schilderkunst was opgedragen aan Philips van Bourgondië. Het is een lofdicht op de schilderkunst waarbij de verbondenheid van de schilderkunst met alle takken van wetenschap wordt benadrukt.17 Philips blijkt vaak de 'inventor' van een kunstwerk.18 De Venetiaanse schilder Jacopo Barbari heeft geholpen bij het opknappen van het kasteel in Souburg. Verder heeft hij Gossaert geholpen bij het ontwikkelen van diens schilderkunst. Zeker is dat hij Poliphilus gekend moet hebben. Hij kwam uit Venetië, waar de drukker van de Hypnerotomachia, Aldus Manutius, een beroemdheid was en ook het werk zelf bekend was. 22

Nehalennia | 2006 | | pagina 24