1572-1574 een sterke Spaanse bezetting had en dit kasteel niet, zoals bijvoorbeeld het kasteel West- Souburg, door de Geuzen werd verwoest. De stad Middelburg verwierf in 1612 de heerlijkheid Popkensburg. Het kasteel werd in 1631 door Walter Fourmenois gekocht. Bij zijn overlijden in 1653 ging het over op zijn zuster Catharina, echtgenote van Pieter Boudaen Courten. In 1679 werd de heerlijkheid Popkensburg door Johan Boudaen Courten, inmiddels heer van Popkensburg, aangekocht zodat kasteel en heerlijkheid weer in één hand waren. Inmiddels werd de heerlijkheid aangeduid als Sint-Laurens. Kasteel en heerlijkheid kwamen in 1762 in bezit van Anna Sara Boudaen Courten, gehuwd met Jacob van Citters. Vanaf de tweede helft van de zeventiende eeuw tot 1800 was het kasteel als buitenverblijf in gebruik, waartoe het volgens Ermerins 'ook alle de eigenschappen welke van een aangenaam en welgelegen buitengoed verlangd konden worden' had.3 Daarna woonde Jacob Verheije van Citters tot zijn overlijden in 1823 permanent op Popkensburg. Na zijn overlijden bleef het kasteel tot 1839 onbewoond. In dat jaar huurde Willem de Jonge van Ellemeet het kasteel van de toenmalige eigenaar Laurens de Witte van Citters voor drie jaar. Daarna stond het kasteel weer leeg tot het in 1863 voor afbraak werd verkocht. De voor- en achterzijde van het kasteel. Rechtsboven is de galerij met één zomerhuis te zien. De binnenplaats van het kasteel is nog niet volgebouwd. Tekening door Hildernisse, circa 1690. (ZA, ZG, Zl 11-964) ~cTns~En r< 28

Nehalennia | 2006 | | pagina 30