Boven de ingang van het kasteel is een verdieping bijgebouwd. Tekening van Cornelis Pronk uit 1743. (ZA, ZG, ZI11-965) Wanneer dit behang en de tegels zijn aangebracht, is onbekend. Wel bekend is dat vanaf de tweede helft van de zeventiende eeuw verschillende rijke Middelburgers hun interieurs verfraaiden met goudleren behang en marmeren vloeren.20 Verschillende voorwerpen afkomstig uit Popkensburg zijn bewaard gebleven, zoals twee eind zeventiende-eeuwse spiegels.21 Eén spiegel bevindt zich in het Zeeuws Museum, eigendom Zeeuws Genootschap, en de andere in het Rijks Museum te Amsterdam. Het zijn pendanten. De Middelburgse spiegel draagt het wapen van de familie Boudaen. de Amsterdamse het wapen van de familie Hoeufft. De rechthoekige spiegels, met opengewerkt snijwerk in hoog reliëf, zijn gemaakt voor het echtpaar Johan Boudaen Courten 1634- 1716) en Anna Maria Hoeufft (1646-1705) en een prachtig voorbeeld van de rijke aankleding van een voornaam woonhuis in de late zeventiende eeuw. In het Rijks Museum te Amsterdam bevinden zich tevens twee eind zeventiende-eeuwse verguld gepolychromeerde lindehouten guéridons, afkomstig uit Popkensburg, met eveneens de wapens van Boudaen en Hoeufft. Wellicht heeft dit echtpaar, dat in 1665 in het bezit kwam van het kasteel en in 1679 de heerlijkheid SintLaurens kocht, het goudleren behang en de marmeren tegels laten aanbrengen. Lanen en dreven In de zomer kwamen vele inwoners van Middelburg ontspanning zoeken in de dreven en bossen rond de buitengracht van Popkensburg 'met hun koele schaduwe, en milde vogelzang, waar van bos en veld wedergalmen'.22 Uit het archief van Popkensburg blijkt dat door de jaren heen vele bomen zijn aangeplant en andere gerooid. Zo verwierf Johan Boudaen Courten, heer van Popkensburg, in 1675 het plantrecht van een stuk van de Noordweg, de uitvalsweg van Middelburg naar Oostkapelle. Dit hield in dat hij aan weerszijden van deze weg vanaf het Spanjaardsputje tot de heerlijkheid Serooskerke bomen mocht planten. De stad Middelburg had tot 1679, als ambachtsheer van Brigdamme. het plantrecht van het Spanjaardsputje tot de Noordpoort te Middelburg. Vanaf dat 36

Nehalennia | 2006 | | pagina 38