Kaart van het domein Popkensburg met in de linkerhoek een afbeelding in vogelvlucht van het kasteel en het dorp Sint Laurens. Kaart in 1702 vervaardigd door de landmeter Joannes de Neejf. Op de gravure van Smallegange komt duidelijk een tuin naar voren die opgedeeld is in rechthoekige compartimenten die onderling weinig verband hebben. Vanaf de Noordweg, de uitvalsweg van Middelburg naar Sint Laurens en Serooskerke, liep een lange laan met aan weerszijden boomgaarden naar de voorpoort met portierswoning. Even ten noorden van de voorpoort lag aan de buitenzijde van de gracht een, zoals Smallegange schrijft, 'vermakelijke waranda' met herten en reeën en een duiventil.33 In deze waranda werden later eikenbomen geplant omdat eikels zeer gezond zouden zijn voor de herten. Aan de noordzijde van de buitengracht bevonden zich verscheidene sterrenbossen waar volgens Smallegange 'het vroolijk pluymgedierte sijn soete stem in het jeugdig groen laet hooren'. Ten westen liep langs de gracht een dreef met aan weerszijden zes rijen bomen beplant als windsingel. Aan de zuidzijde van de gracht bevonden zich bossen waarin een reigerkolonie huisde. Door de voorpoort kwam men op de voorburcht met links de stallen, koetshuis en dergelijke. Tegen de zuidmuur van deze gebouwen waren allerlei leivruchtbomen geplant. Door een stenen galerij met aan weerszijden een over het water gebouwd zomerhuis (prieel) had men toegang tot de fraaie bloemparterre. Hierachter lagen moestuinen, bosschages vol geurende bloemen, boomgaarden en een vijver. In 38

Nehalennia | 2006 | | pagina 40