het archief van Popkensburg bevinden zich twee gravures van Popkensburg uit de Cronyk van Smallegange.34 Op de ene staat de stenen galerij met slechts een zomerhuis afgebeeld. Op de andere met twee zomerhuizen en met pen bijgeschreven, gecorrigeerd in 1695. De vele vijvers binnen de buitengracht stonden allen met deze gracht in verbinding en zaten vol vis. Smallegange schrijft zeer lovend over het park. Niet verwonderlijk, want Smallegange had gesteld dat eigenaars van een buitenplaats tegen betaling van een bedrag van ten hoogste 42 een kopergravure en een beschrijving van hun buitenplaats in de kroniek konden laten opnemen. Wel dienden zij zelf de gegevens te leveren. Zij verwachtten voor hun geld uiteraard een aantrekkelijke prent en beschrijving. In 1715 verschijnt de Walcherse Arkadia door Gargon.35 In dit boek maakt een gezelschap een rijtoer langs verschillende buitenplaatsen op Walcheren en zij doen ook Popkensburg aan. Uit Gargon krijg je de indruk dat de woorden in de Cronyk niet overdreven zijn. Gargon schrijft onder andere 'de groene manteling rondom huis en buitengraft verleende eene vermaaklijke lommer'. Even verderop wordt hij helemaal lyrisch in zijn beschrijving: 'zoete verwondering beving hen, als zij door eene binnendeur tegenover de stallinge, in een schoone galderij traden hebbende wederzijds een aardig speelhuis dat over 't water hong, en 't gezicht op lachende bloemperken, verre uitgestrekte velden en groene boomenweiden. Hier uit kwamen zij in de bloemhof, daar geur en kleur de zinnen om 't lieflijkst streelde, en zij de frissche roozen, de welriekende damastbloemen en veelvervige anjelieren nevens de verkwikkelijken jasmijn, wijdgapende leliën en andere bloemen roemden'. In 1750 verschijnt de atlas van Hattinga. Uit de detailkaart van Walcheren is op te maken dat het park van Popkensburg enigszins is aangepast aan de toen heersende mode, de barokstijl. Deze periode wordt gekenmerkt door symmetrie en zichtassen. Zo is in het verlengde van de entree van het kasteel ten noorden van de buitengracht een middenas en aan weerszijden van het kasteel zichtassen aangelegd. Een fraaie baroktuin is het beslist niet. Uit de kaart van Verheye van Citters blijkt dat er na 1750 meer veranderingen plaatsgevonden hebben. Het zijn hoogstwaarschijnlijk veranderingen die Jacob van Citters heeft doorgevoerd. Het park ten noorden van het kasteel vertoont een rococoaanleg met zijn gebogen lanen. Interessant is het in het verlengde van de middenas gegraven grand canal, Hellegat geheten. Bij veel buitenplaatsen op Walcheren was zo'n kanaal in de tweede helft van de achttiende eeuw te vinden. Bekend is dat Jacob van Citters in ieder geval één vijver achter het kasteel heeft laten graven. Voordat De Jonge van Ellemeet zich op Popkensburg vestigde zijn er enige woorden gewijd aan het park. Hij merkte op dat de bosschages wel heel dicht bij het kasteel stonden en hij graag vanuit het kasteel onder andere uitzicht op de Noordweg wilde hebben. De Witte van Citters antwoordde dat Popkensburg al jarenlang niet meer in gebruik was als buitenplaats en dat in de toekomst ook niet zou worden zodat hij niet van zins was geld aan het park uit te geven. De Jonge mocht wat hem betreft op eigen kosten wel enige bomen rooien. Besluit Nadat Laurens de Witte van Citters in 1862 was overleden liet zijn zoon Jacob de Witte van Citters het kasteel in 1863 publiek voor sloop veilen. J. Agelink van Rentergem te Middelburg werd voor 4501 de nieuwe eigenaar en liet het tot verontwaardiging van velen slechten. Het verhaal gaat dat er een vloek heeft gerust op de sloop. Jacob de Witte van Citters, de laatste eigenaar van Popkensburg zou een zeer pijnlijke dood zijn gestorven, de aannemer van de sloop ging failliet en de boekhouder verdronk zich in een put. De bomen en struiken die nog resteerden van het eens zo fraaie park werden gerooid en het geheel werd omgevormd tot meer rendabele landbouwgrond. Nu rest van het eens zo fraaie kasteeltje met zijn uitgestrekte plantage, een geliefd doel voor uitstapjes vanuit Middelburg, alleen nog de boerderij 't Hof Popkensburg, sinds 1986 een woongemeenschap voor ouderen. 39

Nehalennia | 2006 | | pagina 41