wonende nabij Kats achter de zeedijk. Hij heeft tientallen jaren gegraven, gezocht en geschreven over de middeleeuwse geschiedenis van Noord-Beveland. Zuijdweg geeft in zijn artikel over het wapen van Cats (zijnde een zwarte kat en een barensteel met vier hangers) aan dat het kasteel naar zijn overtuiging stond ter plaatse van de huidige boerderij Zeldenrust (Oud-Noord-Bevelandpolder, nabij Boomdijk-begin Zuidlangeweg). Hij zelf had de fundamenten, die erg dik waren, aldaar gezien.10 De puinresten bij Steenoord waren naar zijn oordeel de resten van het oudste dorp Cats en de kerk. Hij gaat hier verder op in in een van de laatste publicaties van zijn hand." In dat artikel vermeldt hij tevens dat er een Cats zou hebben bestaan voor 1287, dat vervolgens is verdronken, waarna een nieuw Cats is gesticht. Dit bestond tot 1532 en is daarna verloren gegaan.12 Zullen er dan twee kastelen hebben gestaan, een van vóór 1287 en een daarna? Het huidige dorp Kats is dan nummer drie. Zuijdweg houdt het op één kasteel. Recent is door mij een tweetal kaarten ontdekt in het Zeeuws Archief, die nog niet eerder bekend waren. Het zijn twee kaarten van Piet Zuijdweg die hij vervaardigde in maart 1959. Eén van deze kaarten betreft de Oud-Noord-Bevelandpolder, de andere de Wanteskuip.13 In de huidige topografie van de polder heeft Zuijdweg al zijn studies, vondsten, opgravingen etc. van de middeleeuwse situatie ingetekend. Nauwkeurig heeft hij de locaties aangeven van Oud- en Nieuw Hamerstede, Welle, Oud- en Nieuw-Cats, Ekinge. Emelisse etc. Ook de plaatsen waar hij zware fundamenten heeft aangetroffen zijn ingetekend, bijv. het O.L.V.- nonnenklooster te Emelisse en ook het kasteel Cats. Andere kastelen op Noord-Beveland In de literatuur en uit de bronnen blijkt dat ook te Geersdijk een kasteel stond. Het wordt vermeld in 1387, bij de verkoop van het kasteel en zijn goederen door de toenmalige eigenaars, leden van het adellijke geslacht Van Haemstede, aan de O.L.V.-abdij van Middelburg. De oorspronkelijke heren van Geersdijk worden reeds in 1300 vermeld.14 Het 'Steenhuys' (kasteel) van Welle wordt genoemd in een oorkonde van 12 mei 1329. Van Empel vermeldt dat hier al in 1301 een kasteel stond. De Van Catsen noemden zich rond 1100 Van Welle en daarnaast vrijheren van Cats. Welle is de oudste plaats van Noord-Beveland en wordt reeds in 1162 vermeld.15 Ook Wissenkerke had een kasteel, waar van oudsher de heren van Wissenkerke zetelden.16 Emelisse, bekend van zijn O.L.V.- nonnenklooster en gasthuis, telde ook een stenen huis. Het wordt vermeld in oorkonden van 5 en 11 juli 1361, toen het huis en goederen van Emelisse verkocht werden aan Philip Montijn Hendrikskinderen van den Stene (van den Stene was een aanzienlijk Vlaams geslacht uit Brugge). Voorheen woonde daar het Noord-Bevelandse adellijke geslacht Van der Lisse.17 Ook Campen, Vliete en Dijkshoecke (nu gelegen in de Wanteskuip) hadden een kasteel.18 Last but not least moeten we het kasteel van Kortgene noemen, dat gesticht is door het geslacht van Borsele.19 Een mij onbekend stenen huis wordt vermeld door Dekker, die schrijft dat in 1330 een 'woesting' van een stenen huis plaatsvondt op Noord-Beveland; eigenaren en bewoners waren de gebroeders Pieter en Willem Lielens.20 De meeste kastelen werden langer of korter bewoond door van oorsprong middeleeuwse Noord- Bevelandse adelgeslachten. Zover mij nu bekend zijn dat de geslachten Van Wissenkerke (1292), Van Campen (1290), Van Geersdijk (1298), Van Eme(Lisse) (1230), Van Cats (1105), Van Hamerstede (1440), Van Welle (1060), Van Borsele (1160), Van Weele (1395), Van Vliete (1393), Van den Vate (1416), Van Boomvliet (1473), Soetelinckerke (1290). Naast deze geslachten hadden ook andere geslachten veel bezittingen op Noord-Beveland, zoals Van Haemstede, Tresegeniez, Van der Stene en van Blois. Ze bezaten of bewoonden kastelen hier.21 50

Nehalennia | 2006 | | pagina 52