ichoönmaekperriekels o gauw a 'k Lenie oor zegge: 'Ik bie m'n eige de kassen klaer', dan krieg ik ok de schoönmaek riebels. Noe mö je nie dienke dat dat m'n hobby is - belange nae nie. Wie zou toch 't ehoönmaeken uutgevonden A 'r eên 'n ekel an eit bin ik dat .wè Ik zou in staet weze om 24 uren ..-liter mekaore in touw te wezen, twee weken lank om op te schieten Een korte piene noeme ze dat! 1 )e schoönmaek een jaer overslaen, da 's niks vö mie, dus zit 'r nie anders op dan ...D'r is een ekke waer a 't nie vlug gaet. Dat bin bie mien de boekekassen. Je zet vol goeie wil de trap uut om beginnen en vö a je 't in de gaten eit zit je boven op de trap te lezen Slot van 't liedje is dat 'r nae ;n stuitje vee boeken op de grond legge en da je d'r zelf midden tussen zit Ier 's in kieke daer 's at leze. In ieder boek zit wè 'n kranteknipsel mit betrekking op dat boek of 'n artikel uut 'n jdschrift .Aolles passeert de revue! Ik twee uut d'and geloöpe hobby 's dat bin Zeeland en Israel. kunt 'r nooit genog van weete Boeken en boekjes over van aolles en nog wat Dan krieg ik de oezie album van m'n moeder in anden -je gedachten dwaele nae vroeger tuus en mien poezie is t'r k nog! Je zie je klasgenootjes van de laegere schole vöbie trekke je vraeg je af wat is 'r van ulder oöre Van die op je n eige durp weune of op 't eiland weet je 't wè. Boeken bin m'n kinders Je oestert ze. Dan je nog spullen die a je in andere kasten tegen komt. Daevan mot 't eên en 't aorre ie de rommelmart. Je doet't in 'n doöze en a't lang duurt om 't weg te briengen ael je 'r nae een aer weken weer wat uut Zo gaet het mit kleêren ok. Je doe weg en 't aorre jaer vraeg je je af waer toch die trui gebleve? Je eit t'n zelf weggegeve. 'Ik dienke wè 's ei 'n aorre dat noe ok. Geen hoönmaek as hobby ma 'n soort innerlijke voorjaers verfrissings drang en stik blieje weze a je 'n us weer onderste boven gekeêrd gewist is Bekan steriel zeg 'k aoltied. Vroeger de mensen nie :ovee troep as ons. Ma dae staet tegen over dat ze vee arder moste werke z'adde geen stofzuger of asmechien Was de kachel schoóngemaekt dan nae boven mit dat dienk. 't Kon bar koud weze ma de paese klaer. A aolles uutgepoest is geef ik m'n eige een aordigheidje vö de geleverde prestatie n ouwe vakantie bie m'n tuus Een eêle lange vakantie. Gezellig toch? Laet aorre mensen varre weg aen Ik oeve gelukkig nie mee Nel Slager-den Engelsman, Oud-Vossemeer. dein leed ;ae d'r trouwen veruusden die boerendochter nae een durp. Noe, dat was wè wennen in een ijtjesuus as je de ruumte gewend bin. In zovee mensen om je ene kenden ze ok nie. ia gelukkig a ze goeie buren, ok jonge mensen, Trouwens êêl de straete gieng leuk mit mekandere m. Mekaore ellepe as dat zo uut kwam in es op mekaores kinders passe of ze uut schole aele, je :ent dat wè. D'r buren aode een paer uusdieren, een katte, een ond in een knien. Daer aode de kinders om zitte eure, ma de bure was 't er nie zo gröös mee, want wie kon d'r voe opdraoie? Juust. Nie, dat ze nie van dieren ieuw, o nêê. Dat bleek toen ze bie mensen op het durp kwam in achterin de tuun een oederrenne zag mit een prachtig stel jonge oenders. Nou, dat leek de bure ok wè wat. Eiken dag een vers eitje, meschien wè mêêr as êne. Mar ja, d'r was wè een probleem, ze ao gêên kot in gêên renne in d'r man was nie het toppunt van andigheid. 's Aeves onder het eten roerden ze het onderwerp an. Geliek kreeg ze bieval van de kinders. D'r man vond dat 'n voe zijn goeie fesoen d'r nie onderuut kon en zei vol bravoer dat 'n voorlopig kot in rennetje zou maeke, dan moste ze mar es beginne mit êên oentje. Dan kon ze kieke of het beviel in dan kon d'r mittertied een grótere renne komme. 67

Nehalennia | 2006 | | pagina 69